•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

محکومیت حسن رکوئی به حبس تعزیری و مجازات تکمیلی

0
54

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۳۰دی ماه ۱۴۰۱، شعبه دادگاه انقلاب تهران، با صدور دادنامه ای، حسن(سپهر)رکوئی حقیقی را به حبس تعزیری و مجازات تکمیلی محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، حسن (سپهر) رکویی حقیقی، ساکن تهران، پس از محاکمه در یکی شُعَب دادگاه انقلاب تهران، در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی محکوم شد. در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر و اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی، تحمل ۴ سال حبس تعزیری برای وی اجرایی خواهد شد. 

بر طبق حکم صادره توسط دادگاه تهران، حسن(سپهر) رکوئی حقیقی، از بابت اتهام (اجتماع و تبانی) به تحمل ۴ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری، بعنوان مجازات تکمیلی هم به ۲ سال محرومیت از فعالیت در فضای مجازی و توقیف گوشی تلفن‌ همراه وی بعنوان آلت ارتکاب جرم محکوم شد.

به فرض تائید این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران و اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی، تحمل اشد مجازات از بابت اتهام(اجتماع و تبانی) برای حسن (سپهر) رکوئی حقیقی، لازم به اجرا خواهد شد.

لازم به اشاره است، حسن (سپهر) رکوئی حقیقی، در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس لز انتقال وی به بازداشتگاه‌ یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجویی مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.‌

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.