جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

محکومیت رحیم‌ عزیزی به تحمل حبس تعزیری

0
65

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۸بهمن ماه ۱۴۰۱، شعبه ۴ دادگاه انقلاب استان کرمانشاه با صدور دادنامه ای رحیم عزیزی را به تحمل حبس تعزیری محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کردپا، روز چهارشنبه ۵ بهمن ماه ۱۴۰۱، رحیم عزیزی، متولد: ۱۳۵۵، فرزند: علی، اهل روستای بیاشوش از توابع شهرستان جوانرود در استان کرمانشاه، توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب استان کرمانشاه به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب استان کرمانشاه، اتهام منتسب شده به رحیم‌ عزیزی (فعالیت تبلیغی علیه نظام) عنوان شده است.

همچنین، جلسه دادرسی به پرونده رحیم‌ عزیزی، در تاریخ ۲۷ دی ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب استان کرمانشاه برگزار شده بود.

لازم به اشاره است، رحیم عزیزی، سحرگاه ۴ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اداره اطلاعات کرمانشاه در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۴۰۱، با تودیع کفالت آزاد شد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت ارگانهای امنیتی و دستگاه قضایی از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.