دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

محکومیت امیر مسکنی، روزنامه نگار ساکن سبزوار به حبس و جزای نقدی

0
94

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۸بهمن ماه ۱۴۰۱، قاضی شعبه دادگاه انقلاب شهرستان سبزوار با صدور دادنامه ای امیر مسکنی را به حبس و جریمه نقدی محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، امیر مسکنی، روزنامه نگار و سر دبیر مجله سبزوار امروز و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، پس از محاکمه در شعبه دادگاه انقلاب این شهرستان در مجموع به تحمل ۷ماه و ۱ روز حبس تعزیری، ۹ ماه حبس تعلیقی و پرداخت ۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی، محکوم شد.

براساس دادنامه صادره توسط دادگاه انقلاب شهرستان سبزوار، امیر مسکنی از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۳ ماه و ۱ روز حبس تعزیری، به اتهام (اقدام علیه امنیت ملی از طریق تحریک شهروندان به جنگ و کشتار) هم به تحمل ۹ ماه حبس تعلیقی و ۴ ماه حبس تعزیری و بعنوان مجازات تکمیلی هم به پرداخت ۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی به صندوق دولت محکوم شده است.

لازم به اشاره است، جلسه بازپرسی امیر مسکنی در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۲ دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سبزوار برگزار و سپس کیفرخواست این روزنامه نگار با اتهامات (تبلیغ علیه نظام) و (اقدام‌علیه امنیت ملی از طریق تحریک شهروندان به جنگ کشتار) به دادگاه انقلاب شهرستان سبزوار ارجاع شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت ار گانه‌ای امنیتی و دستگاه قضایی از انتسار عقاید و دیدگاههای مختلف در جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.