دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

محکومیت سروش معینی فر به حبس تعزیری و شلاق

0
100

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۰بهمن ماه ۱۴۰۱، شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری ۲ در شهرستان بوکان با صدور دادنامه ای سروش معینی فر را به حبس تعزیری و شلاق محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، سروش معینی فر، ساکن شهرستان بوکان از توابع استان آذربایجان غربی، پس از محاکمه در شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری ۲ آیت شهرستان به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شد.

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۱۱۰ دا گاه کیفری ۲ شهرستان بوکان؛ سروش معینی فر از بابت اتهام(فعالیت تبلیغی علیه نظام)، (اخلال در نظم عمومی) و (نشر اکاذیب در فضای مجاز) در مجموع به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و تحمل ۴۰ ضربه شلاق محکوم شده است.

به فرض تائید این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی و اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی، تحمل اشد مجازات یعنی ۱ سال حبس‌تعزیری برای سروش معینی فر لازم به اجرا خواهد شد.

همچنین، جلسه دادرسی به پرونده سروش معینی فر، در تاریخ ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری ۲ شهرستان بوکان برگزار شده بود.‌

لازم به اشاره است، سروش معینی فر، در تاریخ ۱۱ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان بوکان بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام سپس به زندان شهرستان بوکان منتقل و در تاریخ ۵ آذر ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه آزاد شد.‌ 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.