جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

محکومیت آستیاژ حقیقی و امیر محمد احمدی به بیش از ۲۰ سال حبس تعزیری

0
149

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۲بهمن ماه ۱۴۰۱، ابوالقاسم صلواتی، قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران با صدور دادنامه ای آستیاژ حقیقی و امیر محمد احمدی را به حبس تعزیری و مجازات تکمیلی محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، آستیاژ حقیقی و امیر محمد احمدی، دو بلاگر و فعال اینستاگرامی، ساکن تهران، پس از محاکمه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران در مجموع به تحمل ۲۱ سال حبس تعزیری و و مجازاتهای تکمیلی محکوم شدند. به فرض تائید این حکم در دادگاه تجدیدنظر و تجمیع جرائم تحمل ۵ سال حبس تعزیری برای هر یک لازم به اجرا خواهد شد. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران که به متهمان این پرونده ابلاغ شده؛آستیاژ حقیقی و امیر محمد احمدی از بابت اتهامات(اشاعه فساد و فحشا) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، به اتهام (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی) هم هر یک به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) نیز هر یک از افراد به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری، دو سال منع حضور در فضای مجازی و منع استفاده از شبکه های اجتماعی و به هر یک به ۲ سال منع خروج از کشور محکوم شدند.”

همچنین، خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه هم‌ ضمن اعلام این خبر در تشریح اتهامات آستیاژ حقیقی و امیر محمد احمدی مدعی شد:”این افراد با راه اندازی صفحه‌ای در ایسنتاگرام فعالیت داشته‌اند و با شروع (اغتشاشات) در کشور فعالیت‌های خود را روی تشویق مردم به (اغتشاش) علیه کشور و (براندازی) متمرکز کرده بودند.”

این ریانه وابسته به قوه قضاییه همچنین اعلام کرد:”نامبردگان در صفحه‌ای فعالیت می‌کردند که ۱ میلیون دنبال کننده داشته و در زمان اعتراضات از صفحه خود برای تبلیغ فراخوان‌ها از جمله فراخوان ۴ آبان استفاده کردند. نامبردگان علاوه بر اینستاگرام در شبکه‌های اجتماعی توئیتر و یوتیوب هم مطالبی علیه کشور و (تشویق مردم به اغتشاش) منتشر می‌کردند.”

لازم به اشاره است، آستیاژ حقیقی و امیر محمد احمدی، در تاریخ ۱۰ ابان ماه ۱۴۰۱، توسط’نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس از انتقال به یکی از بندهای امنیتی زندان اوین و طی مراحل بازجویی و سپس بازپرسی در دادسرای ناحیه ۳۳ تهران از بابت اتهام (اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور) مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت ارگانهای امنیتی و دستگاه قضایی از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعال فضای مجازیفعال اینستاگرامیفعال رسانه ایمحکومیت کیفریمحاکمه فرمایشیکیفرخواستآستیاژ حقیقیآستیاژحقیقیامیر محمد احمدیامیرمحمد احمدیامیرمحمداحمدیابوالقاسم صلواتی قاضی شعبه ۱۵بازداشت و سرکوب آزادی بیانحبس تعزیریدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب تهران شعبه پانزدهدادگاه انقلاب تهران شعبه۱۵زنان زندانی سیاسی،زندانی سیاسیزندانیان‌سیاسیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانشعبه ۱۵شعبه ۱۵ دادگاه انقلابشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۱۵دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۱۵دادگاه انقلاب در تهرانشعبه پانزده دادگاه انقلاب تهرانشعبه پانزده دادگاه انقلاب تهران،شعبه۱۵شعبه۱۵ دادگاه انقلابشعبه۱۵ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۱۵دادگاهشعبه۱۵دادگاه انقلاب تهرانشعبه۱۵دادگاه انقلاب در تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.