چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

آزادی محمد ایران نژاد، زندانی سیاسی و ابلاغ حکم صبا شعردوست

0
75

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲ اسفند ماه ۱۴۰۱، محمد ایران نژاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج در راستای بخشنامه قوه قضائیه آزاد شد. همچنین، صبا شعردوست که‌ توسط دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال و ۸ ماه حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی محکوم شده بود پس از ابلاغ حکم در راستای بخشنامه قوه قضائیه قرار منع تعقیب خود را دریافت کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، محمد ایران نژاد، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج، آزاد شد. وی در حال تحمل دوران حبس تعزیری ۲ سال و ۹ ماه خود بود. 

براساس این گزارش، آزادی محمد ایران نژاد، در ادامه اعمال بخشنامه قوه قضائیه موسوم به (عفو مشروط) که به مناسبت(۲۲ بهمن و اعیاد شعبانیه) ابلاغ شده صورت گرفته است. 

محمد ایران نژاد، در تاریخ ۴ اسفند ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران امنیتی در مغازه کتابفروشی خود در میدان انقلاب تهران پس از تفتیش تمامی کتابها، بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به سلول انفرادی منتقل و در تاریخ ۱۲ خرداد ۱۴۰۰، با تودیع وثیقه آزاد شد. 

اما محمد ایران نژاد، پیش از برگزاری جلسه دادرسی در تاریخ ۵ دی ماه ۱۴۰۰، به همراه یاشار توحیدی، امیر امیرقلی و سارا عسکری، بصورت تلفنی برای تاریخ حضور ۷ دی ماه ۱۴۰۰، به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات در تهران احضار شده بودند‌. 

با آغاز مراحل دادرسی، محمد ایران نژاد، در تاریخ ۲۷دی ماه ۱۴۰۰ توسط شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری از بابت اتهامات (اجتماع و تبانی از طریق عضویت در گروههای مارکسیستی) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) محاکمه و در تاریخ ۶ بهمن ماه همان سال از بابت اتهامات مذکور در مجموع به تحمل ۳ سال و ۵ماه حبس تعزیری، ۶ ماه حبس تعلیقی و پرداخت جریمه نقدی محکوم شد. این‌حکم در تاریخ ۷ خردادماه ۱۴۰۱ در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید و در تاریخ ۱۶ خرداد ماه ۱۴۰۱، توسط اجرای احکام دادسرای زندان اوین برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۲ سال ۹ ماه خود احضار و در تاریخ ۵ تیرماه ۱۴۰۱، بازداشت و به این زندان منتقل شد و در مهر ماه ۱۴۰۱، به همراهی شماری از زندانیان سیاسی به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بود.

در خبری دیگر، طی روزهای اخیر، صبا شعردوست، روزنامه‌نگار، ساکن تهران که‌ پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران، در مجموع به تحمل ۵ سال و ۸ ماه حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال منع خروج از کشور و مجازاتهای تکمیلی محکوم شده بود در راستای بخشنامه قوه قضائیه قرار منع تعقیب خود را دریافت کرد.

براساس این گزارش، صدور قرار منع تعقیب برای صبا شعردوست در راستای اعمال بخشنامه(عفو مشروط و کاهش مجازات زندانیان سیاسی) صورت گرفته است.

میلاد فدایی، همسر صبا شعردوست، ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت:” صبا، از بابت (اجتماع و تبانی)، (تبلیغ علیه نظام) و (اخلال در نظم عمومی)، در مجموع به تحمل ۵ سال و ۸ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق، ۲سال منع خروج از کشور و ۲ سال منع فعالیتهای سیاسی و اجتماعی محکوم شده بود.” 

لازم به ذکر است، صبا شعردوست، در تاریخ ۱۸ مهر ماه ۱۴۰۱،، پس از یورش نیروهای امنیتی به منزل وی در تهران بازداشت و پس از انتقال به یکی از بندهای امنیتی زندان اوین و طی مراحل بازجویی سپس در شعبه بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران، در تاریخ ۱۳ دی ماه ۱۴۰۱، پس از محاکمه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران و تبدیل قرار قضایی وی از بازداشت به وثیقه آزاد شد. 

در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، قوه قضائیه در بخشنامه ای نسبت به (عفو مشروط) برخی از محکومان دادگاههای انقلاب و کیفری و بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ که در فاصله زمانی ۲۵ شهریورماه تا تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط ارگانهای امنیتی و انتظامی بازداشت شده بودند خبر داد.

در این بخشنامه آزادی زندانیان و افراد بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری مشروط بر این شده که جرائم آنها در راستای(جاسوسی)، (محاربه)، (قتل)، (افساد فی الارض)، (تخریب و آسیب رساندن به اموال عمومی) و (مرتبط شاکی خصوصی) نباشد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.