•                  
سه شنبه , ۳۰ دی , ۱۳۹۹
چهارشنبه, ژانویه 20

محکومیت مدیرمسئول هفته نامه غرب به پرداخت جریمه نقدی توسط دادگاه کیفری

0
128

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه دادگاه کیفری ۱ کرمانشاه با صدور دادنامه ای مدیر مسئول هفته نامه غرب را در پی شکایت شهردار کرمانشاه به پرداخت جریمه نقدی محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از حزب توسعه کرمانشاه, امروز سه شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹, حسنعلي مهدوي چشمه گچي, مدیرمسئول هفته نامه غرب توسط شعبه دادگاه کیفری ۱ کرمانشاه به اتهام نشر اکاذیب و توهین به مسئولان با شکایت شهردار کرمانشاه به پرداخت جریمه نقدی محکوم شد. 

براساس اعلام مهرداد رضائی فرد, وکیل مدافع حسنعلی مهدوی چشمه گچی: ” در پي شكايت سعید طلوعي, شهردار کرمانشاه از هفته نامه غرب تحت عناوین توهین به مسئولان و نشر اكاذيب حكمي غير قطعی پس از برگزاری ۱ جلسه دادرسی توسط دادگاه كيفری ١ کرمانشاه مبنی بر پرداخت موکل بنده به جریمه نقدی صادر شد 

این وکیل دادگستری در ادامه افزود: ” در زمان تعیین شده قانونی جهت تحصیل برائت به این حکم اعتراض خواهیم کرد اما اين پرونده نشانه ديگري از ظرفیت پايين مديران استاني در قبول انتقادات است”. 

جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۱۹ میلادی که توسط گزارشگران بدون مرز تهیه و تنظیم شد از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۷۰ قرار گرفت.

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید می کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که جمهوری اسلامی خود تدوینگر آن است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

برچسب هاقانون مطبوعات در ایرانمهردادرضایی فردمهردادرضائی فردمدیران استانیمطبوعاتمطبوعات ایرانمطبوعات در ایراننشر اکاذیبنشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومینشر اکاذیب در فضای رسانه ایهفته نامهپرداخت جریمه نقدیآزادی مطبوعات در ایرانانتشار مطبوعات در ایراناستان کرمانشاهتوقیف مطبوعات در ایرانتوهین به مسئولانتوهین به مسئولان نظامجلسه دادرسیحقوق بشر در ایراندادگاه کیفریدادگاه کیفری 1کرمانشاهدادگاه کیفری یکدادگاه کیفری ۱دادگاه کیفری۱سرکوب مطبوعاتسرکوب مطبوعات ایرانسرکوب مطبوعات در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادی عقیده در ایرانسردبیر هفته نامه غربسعید طلوعیسعید طلوعی شهردار کرمانشاهصدور حکم جریمه نقدی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: