•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 22

گزارش تکمیلی محکومیت قطعی شهروندان بهائی شیراز به حبس تعزیری و جریمه نقدی

0
445

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر استان فارس به ریاست قاضی جمشیدی کشکولی, با صدور دادنامه هایی شهناز ثابت, سهیلا حقیقت, فرزان معصومی و فرهام ثابت را در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم کرد. همچنین الهه سمیع زاده, دیگر شهروند بهائی در این پرونده علاوه بر تحمل ۲ سال و ۹ ماه حبس تعزیری به پرداخت ۱۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۹, شهناز ثابت, سهیلا حقیقت, فرزان معصومی و فرهام ثابت, چهار شهروند بهائی ساکن شیراز توسط شعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر استان فارس به ریاست قاضی جمشید کشکولی با اتهامات فعالیت تبلیغی علیه نظام و عضویت در گروه های معاند نظام هر یک به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند. همچنین الهه سمیع زاده, دیگر شهروند بهائی علاوه بر تحمل ۲ سال و ۹ ماه حبس تعزیری به پرداخت ۱۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این شهروندان بهائی ضمن تکمیل این گزارشگر به حقوق بشر در ایران گفت: “جلسه دادرسی بر پرونده نیلوفر حکیمی, الهه سمیع زاده, نوید بازماندگان، نورا پورمرادیان، بهاره قادری، سودابه حقیقت, شهناز ثابت, سهیلا حقیقت, فرزان معصومی, فرهام ثابت و احسان الله محبوب راه وفا در تاریخ ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۹, از سوی شعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر استان فارس به ریاست جمشید کشکولی با اتهامات اتهامات تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروه های معاند نظام برگزار و براساس دادنامه صادره شهناز ثابت, سهیلا حقیقت, فرزان معصومی و فرهام ثابت, هر یک به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

این منبع مطلع در ادامه این گزارش اضافه کرد: “الهه سمیع زاده, علاوه بر تحمل ۲ سال و۹ ماه حبس تعزیری به پرداخت ۱۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد. احسان الله محبوب راه وفا به پرداخت ۱۰ میلیون ریال معادل ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد.  

در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی صدور احکام حبس تعزیری برای نیلوفر حکیمی, الهه سمیع زاده, نوید بازماندگان، نورا پورمرادیان، بهاره قادری، سودابه حقیقت, شش شهروند بهائی ساکن شیراز توسط شعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر استان فارس به ریاست قاضی جمشید کشکولی از بابت اتهامات عضویت در گروههای معاند نظام و فعالیت تبلیغی علیه نظام در مجموع به تحمل ۱۹ سال و ۶ ماه حبس تعزیری را اطلاع رسانی کرده بود. 

فرزان معصومی و فرهام ثابت, دو تن از شهروندان بهائی در مرحله بدوی توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی محمود ساداتی هر یک به اتهام اجتماع و تبانی از طریق عضویت در گروههای معاند نظام به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و تبلیغ علیه نظام هم هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند. 

در تاریخ ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, فرهام ثابت و فرزان معصومی به همراه صهبا مصلحی، ، شهناز تابت, نیلوفر حکیمی, شادی صادق اقدم, عهدیه عنایتی، نسیم کاشانی, مرجان غلامپور, لالا صالحی, بهاره نوروزی, ورقا کاویانی، مژگان غلامپور, مهیار سفیدی، رضوان یزدانی, فربد شادمان, ثمر آشنایی، فرزاد شادمان، نبیل تهذیب، پریسا روحی زادگان، یکتا فهندژ، شمیم اخلاقی، مریم اسلامی، صهبا فرحبخش و سروش ایقانی،بیست و پنج تن از شهروندان بهائی ساکن شیراز, با دریافت ابلاغیه های جداگانه ای توسط شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شیراز جهت ارائه آخرین دفاعیات به بازپرس پرونده خود احضار شده بودند. 

فرزان معصومی, در تاریخ ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۸, به همراه “کیانا شعاعی” و “سروش آبادی” دو تن دیگر از شهروندان بهائی ساکن شیراز در پی یورش ماموران اداره اطلاعات این شهرستان به منازل این افراد پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه, لب تاپ و و کیس کامپیوتر و ۲ عدد تابلوی مرتبط با دیانت بهائی از منازل این شهروندان پس از بازداشت به جهت بازجوئی و تکمیل پرونده به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز منتقل شده بودند. این شهروند بهائی در تاریخ ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد. 

فرزان معصومی و فرهام ثابت در تاریخ ۲۴ بهمن ۱۳۹۵, در پی یورش هماهنگ ماموران اداره اطلاعات شیراز بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی موسوم به پلاک ۱۰۰ منتقل شده بود و در تاریخ ۴ اسفند ماه ۱۳۹۵ هر یک با تودیع وثیقه هایی به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از بازداشت آزاد شدند. 

همچنین شهناز ثابت و سهیلا حقیقت, در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست محمود ساداتی هر یک با اتهام عضویت در گروههای معاند نظام به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و فعالیت تبلیغی علیه نظام هم هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و در مجموع به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند. 

در تاریخ ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸, “سهیلا حقیقت”, شهروند بهائی ساکن شیراز در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل بازداشت شده بود. این شهروند بهائی چندی بعد پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد. 

همچنین در تاریخ ۱۰ شهریورماه ۱۳۹۸, شهناز ثابت, در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و ضبط اقلام شخصی از این شهروند بهائی وی را بازداشت شده بود. این شهروند بهائی پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز موسوم به پلاک ۱۰۰ و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی احضار شهناز ثابت و سهیلا حقیقت را به همراه جمعی دیگر از شهروندان بهائی ساکن شیراز به شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شیراز اطلاع رسانی کرده بود. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پیشتر مدعی شد که کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب شان شغل خود را از دست داده‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از ۳۰۰/۰۰۰ نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

برچسب هافرهام ثابتفرهام ثابت شهروند بهائیفرهام ثابت شهروندبهاییفرهام ثابت شهروندبهائیفرزان معصومیفرزان معصومی شهروند بهائیفرزان معصومی شهروندبهاییفرزان معصومی شهروندبهائیفعالیت بهاییان ایرانفعالیت بهائیان ایرانقاضی کشکولیقاضی جمشید کشکولیمحاکمه بهاییانمحاکمه بهائیانمحاکمه شهروندان بهایی در ایرانمحاکمه شهروندان بهائیمحاکمه شهروندان بهائی در ایرانمحرومیت از تحصیل بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانمدیران جامعه بهائیان ایراننقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان ایرانپلمپ محل کسب بهائیان ایرانپیروان آئین بهائی در ایرانپیروان بهاییت در ایرانپیروان بهائیان در ایرانآزادی فرزان معصومیاقلیت بهاییاقلیت بهایی ایراناقلیت بهایی در ایراناقلیت بهائیاقلیت بهائی ایراناقلیت بهائی در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایرانبهاییبهایینبهاییان ایرانبهاییتبهاییت در ایرانبهائیبهائیانبهائیان مشهدبهائیان ایر انبهائیان ایرانبهائیان در ایرانبهائیان شیرازبهائیتبازداشت فرهام ثابتبازداشت فرزان معصومیبازداشت سهیلا حقیقتتفتیش منزل بهاییان ایرانتهدید بهائیان ایرانتبعیض علیه بهائیان ایرانجمشید کشکولیجمشیدکشکولیجامع بهائیان ایرانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائیان ایرانحقوق بهاییان ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق شهروند بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهائیان ایراندانشگاه مجازی بهائیان ایراندانشگاه بهاییان ایراندادگاه تجدیدنظردادگاه تجدیدنظر استان فارسرهبران جامعه بهائیان ایرانسهیلا حقیقتسهیلا حقیقت شهروند بهاییسهیلا حقیقت شهروند بهائیسهیلا حقیقت شهروندبهائیسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان ایران .سرکوب جامعه بهائیان ایرانشهناز ثابتشهناز ثابت شهروند بهاییشهناز ثابت شهروند بهائیشعبه 17 دادگاه تجدیدنظر استان فارسشعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر استان فارسشعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر شیرازشعبه۱۷دادگاه تجدیدنظر استان فارس

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: