دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

محکومیت شعبان محمدی، فعال صنفی فرهنگیان به ۵ سال حبس تعزیری

0
57

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۴۰۱، شعبه دادگاه انقلاب در شهرستان مریوان از توابع استان کردستان، با صدور دادنامه ای شعبان محمدی را به حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران،‌ روز سه شنبه ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، شعبان محمدی، ساکن شهرستان مریوان از توابع استان کردستان، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، توسط شعبه دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست قاضی روحی، در مرحله واخواهی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این فعال صنفی فرهنگیان، پیشتر بصورت غیابی به همین میزان حبس تعزیری محکوم شده بود. 

براساس این گزارش،‌ در دادنامه صادره توسط قاضی روحی، رئیس شعبه دادگاه انقلاب شهرستان مریوان که در تاریخ ۸ اسفند ماه ۱۴۰۱، صادر و در تاریخ ۱۶ اسفند ماه به طاهر توحیدی، وکیل مدافع شعبان محمدی ابلاغ شده حکم صادره غیابی از بابت اتهامات (تبلیغ علیه نظام)، (توهین به مقامات و ماموران) و (عضویت در جمعیت‌های معارض کشور) عینا تائید شده است. 

لازم به اشاره است، شعبان محمدی، در تاریخ ۱۷ آذر ۱۴۰۱، توسط شعبه دادگاه انقلاب مریوان به ریاست قاضی روحی، بصورت غیابی محاکمه و به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. پس از ابلاغ حکم و اعلام اعتراض وی،‌ در تاریخ ۲۴ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط همین شعبه مجددا از بابت اتهامات (تبلیغ علیه نظام)، (توهین به مقامات و ماموران) و (عضویت در جمعیت‌های معارض کشور) بصورت حضوری در مرحله واخواهی محاکمه و دفاعیات خود را به همراه طاهر توحیدی، وکیل مدافع خود به قاضی روحی ارائه کرده بود. 

شعبان محمدی، در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران امنیتی بازداشت و در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، آزاد شد اما مجددا تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج مرکز استان کردستان منتقل و با توجه به اینکه بخشی از متهمان پرونده جدید تشکیل شده بر علیه شعبان محمدی در تهران بودند جهت بازجویی به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شد و در تاریخ ۲۹ مردادماه ۱۴۰۱، از زندان اوین با تودیع وثیقه آزاد شد.

در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، وزارت اطلاعات با انتشار بیانیه ای مدعی شد؛ سیسیل کوهلر، عضو فدراسیون آموزش و فرهنگ نیروی کار فرانسه و همسر او جک‌ پاریس، به همراه آنیشا اسدالهی، کیوان مهتدی، رضا شهابی، حسن سعیدی، شعبان محمدی، رسول بداقی، محمد حبیبی، جعفر ابراهیمی، مسعود نیکخواه و اسکندر لطفی، در ارتباط بوده و در تلاش برای براندازی نظام با یکدیگر همکاری می کردند.

این فعال صنفی فرهنگیان،‌ برای نخستین مرحله در تاریخ ۱۰ بهمن ماه ۱۴۰۰، در جریان تجمع اعتراضی فرهنگیان، بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل و پس از اتمام بازجوئی ها به زندان مریوان منتقل و در تاریخ ۵ اسفند ماه ۱۴۰۰، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان آزاد شده بود. 

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب فعالان کارگری و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.