سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

جلسه سوم محاکمه ۴ شهروند اهل اشنویه برگزار شد

0
53

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۴۰۱، جلسه سوم دادگاه رسیدگی به اتهامات خلیل مرادی، بهرام جعفری، ابراهیم قهرمانی و عباس هاشم پور برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کولبرنیوز، روز یکشنبه ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۱،‌ عباس هاشم‌ پور، خلیل مرادی، ابراهیم قهرمانی و بهرام جعفری،‌ چهار شهروند اهل شهرستان اشنویه از توابع استان آذربایجان غربی در سومین جلسه دادرسی خود نیز توسط قاضی نجف زاده، رئیس شعبه دادگاه انقلاب ارومیه محاکمه شدند. 

براساس این گزارش،‌ خلیل مرادی، بهرام جعفری، ابراهیم قهرمانی و عباس هاشم پور، در این جلسه دادرسی ادامه دفاعیات خود را از بابت اتهام (اقدام علیه امنیت ملی و تمامیت ارضی ایران)، (ارتباط با احزاب کُرد مخالف نظام)‌ و (فعالیت تبلیغی علیه نظام)، به قاضی نجف زاده ارائه کردند. 

لازم به اشاره است، جلسات اول و دوم دادرسی به اتهامات عباس هاشم‌ پور، خلیل مرادی، ابراهیم قهرمانی و بهرام جعفری،‌ پیش از این توسط شعبه دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی نجف زاده برگزار و بخشی از دفاعیات متهمان پرونده اخذ شده بود. 

عباس هاشم پور،‌ در تاریخ ۷ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیت در شهرستان اشنویه بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طب مراحل بازجویی در تاریخ ۱۳ آذرماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان آزاد شد. عباس هاشم پور، پیش از این هم سابقه بازداشت و محکومیت کیفری به واسطه فعالیت های مسالمت آمیز خود را دارد. 

همچنین،‌ خلیل مرادی، ابراهیم قهرمانی و بهرام جعفری،‌ هم اوایل مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان اشنویه بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۳ آذر ماه ۱۴۰۱،‌با تودیع وثیقه آزاد شدند. 

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.