سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

اخراج ۵۲ کارگر دارای معلولیت از گروه تولیدی بهداشتی فیروز در استان قزوین

0
46

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۴۰۱،‌ حدود ۵۲ کارگر دارای معلولیت از کارخانه فیروز به بهانه اتمام قرارداد بیکار شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل ازایلنا، طی روزهای اخیر، مسئولان گروه تولیدی بهداشتی فیروز، واقع در استان قزوین، دستکم ۵۲ کارگر زن و مرد دارای معلولیت جسمی و حرکتی را به بهانه اتمام قرارداد، از این کارخانه اخراج کردند. 

به نقل از یک منبع مطلع:”کارگران یاد شده که همگی از معلولان تحت حمایت بهزیستی و از اقشار ضعیف جامعه هستند که به دلیل پایان مدت قرارداد شغل خود را از دست دادند.” 

همچنین با توجه به اعلام این کارگران:”هر یک از ما که اخراج شدیم حدود ۵ تا ۱۵ سال سابقه کاری داریم و الان بعد از گذشت چندین سال به بهانه اتمام قرارداد بیکار شدیم.”

یکی از این کارگران در تشریح این خبر گفت:”دلیل کارفرما برای بیکاری کارگرانی که خود معلول هستند، کاهش هزینه‌ها است. و این نگرانی وجود دارد که همکاران دیگری نیز به همین سرنوشت مبتلا شوند.”

سیدجلیل حسینی، معاون روابط کار اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان قزوین، ضمن تائید این خبر تشریح کرد:”طی ۲ماه گذشته ۱۵ کارگر زن و ۳۷ کارگر مرد از شرکت فیروز تعدیل از کار شدند.”

لازم به ذکر است، حدود ۹۰ درصد کارگران شاغل در گروه تولیدی بهداشتی فیروز قزوین را معلولان تشکیل می‌دهند. 

اخراج این کارگران در حالی صورت گرفته که در وضعیت کنونی اقتصادی بسیاری از آنها هستند و اخراج آنها از کار صدمات جبران ناپذیری به نهاد خانواده و فرزندان آنها وارد می کند.

برخورداری افراد از حق امنیت شغلی و تامین اجتماعی مناسب از جمله موارد تاکید شده در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

در متن ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر، به حق افراد در تامین مایحتاج خود به لحاظ خوراک، مسکن، پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری، بیماری، نقص اعضا، بیوگی، پیری یا در تمام موارد دیگر تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.