دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

محکومیت محمد آرمان، وکیل دادگستری به حبس تعزیری و جریمه نقدی

0
64

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، شعبه ۸ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی با صدور دادنامه ای محمد آرمان را به تحمل حبس تعزیری و جریمه نقدی محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای گذشته، محمد آرمان، وکیل پایه یک دادگستری، ساکن استان مرکزی، توسط شعبه ۸ دادگاه تجدیدنظر آن استان، به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و پرداخت جزای نقدی محکوم شد. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۸ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی که به محمد آرمان ابلاغ شده وی از بابت اتهام (نشر اکاذیب در فضای مجازی) محکوم به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و پرداخت ۱۵میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده است. 

لازم به اشاره است،‌ محمد آرمان، در مرحله بدوی، توسط شعبه دادگاه کیفری ۲ استان مرکزی، از بابت اتهام (نشر اکاذیب در فضای مجازی) محاکمه و به ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و پرداخت ۱۵میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاه های افراد در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.