دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

یاسین براهویی، شهروند ساکن زاهدان آزاد شد

0
59

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، یاسین براهویی، اهل زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و از اعضای بازداشت شده انتظامات مسجد مکی زاهدان، آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش،‌ روز پنجشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۴۰۱، یاسین براهویی، متولد: ۱۳۷۶، فرزند: نصرالدین، اهل زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، پس از گذشت ۵۰ روز از تاریخ دستگیری از زندان مرکزی زاهدان، آزاد شد. 

براساس این گزارش، از چگونگی آزادی و میزان وثیقه یا کفالت احتمالی تودیع شده برای آزادی یاسین براهویی اطلاعی حاصل نشده است. 

لازم به اشاره است، یاسین براهویی، در تاریخ ۵ بهمن ماه ۱۴۰۱، همزمان با برگزاری اعتراضات پس از نماز جمعه در شهر زاهدان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و طی این مدت بطور بلاتکلیف در زندان مرکزی زاهدان بسر برده بود. 

یاسین براهویی، از اعضای انتظامات مسجد مکی زاهدان است که هر هفته در زمینه برقراری در نظم در جریان نماز جمعه این شهر فعالیت می کند. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاه های افراد در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.