دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

محکومیت اصغر محمدی، وکیل دادگستری به شلاق

0
103

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۴۰۱، قاضی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان ورزقان از توابع استان آذربایجان شرقی با صدور دادنامه ای اصغر محمدی را به شلاق محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، اصغر محمدی، وکیل دادگستری، ساکن شهرستان ورزقان از توابع استان آذربایجان شرقی، پس از محاکمه در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲  آن شهرستان به تحمل ۲۰ ضربه شلاق تعلیقی درجه ۶ محکوم شد. 

براساس دادنامه صادره توسط قاضی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان ورزقان، که به داود علی محمد زرنقی، وکیل مدافع اصغر محمدی، ابلاغ شده وی از بابت اتهام (نشر اکاذیب در فضای مجازی) به تحمل ۲۰ ضربه شلاق تعلیقی درجه ۶ محکوم و از بابت اتهام (افترا و توهین به مسئولان) نیز تبرئه شد. 

لازم به اشاره است، اصغر محمدی، در تیرماه ۱۴۰۱، با توجه به پیگیریهایی که برای وصول مطالبات صنفی کارگران معدن مس سرنگون انجام داده بود توسط شعبه یک دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ورزقان از بابت اتهامات (نشر اکاذیب در فضای مجازی) و (افترا و توهین به مسئولان) تحت پیگرد قضایی قرار گرفته بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.