یک شنبه , ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

هیراد پیربداقی، زندانی سیاسی آزاد شد

0
71

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۴۰۱، هیراد پیربداقی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین پس از سپری کردن بخشی از حبس خود آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز شنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۴۰۱، هیراد پیربداقی، فعال کارگری و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، پس از سپری کردن بخشی از حبس تعزیری خود با صدور قرار منع تعقیب آزاد شد. این فعال کارگری، از تاریخ ۸ مرداد ماه ۱۴۰۱، در حال سپری کردن دوران حبس تعزیری ۴ ساله خود بود. 

براساس این گزارش، آزادی هیراد پیربداقی، پس از تائید درخواست اعاده دادرسی به پرونده وی و تبرئه این فعال کارگری در شعبه هم عرض از اتهام (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور) و صدور قرار منع تعقیب برای وی صورت گرفته است. 

لازم به ذکر است، هیراد پیربداقی، اسفند ماه ۱۴۰۰، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست ایمان افشاری، از بابت اتهامات (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام)، به تحمل ۴ سال و ۸ ماه حبس تعزیری، دو سال محرومیت از عضویت در دسته جات و گروههای سیاسی و اجتماعی و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود. با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی و تجمیع جرائم، تحمل ۴ سال از مجموع این حکم برای هیراد پیربداقی لازم به اجرا شد و در تاریخ ۸ مردادماه ۱۴۰۱، در پی یورش خشونت آمیز ماموران امنیتی به محل سکونت او پس از شکستن درب منزل سپس بازداشت و برای تحمل حبس به اندرزگاه ۴ زندان اوین منتقل شده بود.  

جلسات دادرسی به پرونده هیراد پیربداقی، در تاریخ های ۳ اسفند و ۸ دی ماه ۱۴۰۰، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با تشریح کیفرخواست و ارائه دفاعیات متهم این پرونده از بابت اتهامات (اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام)، برگزار شده بود.

هیراد پیربداقی، در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۰، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از انتقال به بند ۲۰۹ آن ارگان امنیتی واقع در زندان اوین و طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام، در تاریخ ۳دی ماه ۱۴۰۰، به بند قرنطینه زندان اوین منتقل و در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۴۰۰، با تودیع وثیقه آزاد شد

این فعال کارگری، نخستین مرحله در تاریخ ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸، توسط نیروهای امنیتی در جریان برگزاری جلسه محاکمه هفت تن از بازداشت شدگان تجمّعات اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپه در مقابل ساختمان دادگاه انقلاب تهران، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجویی و بازپرسی در تاریخ ۵ شهریورماه ۱۳۹۸، با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد. 

با آغاز مراحل دادرسی، هیراد پیربداقی، در تاریخ ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری، محاکمه و در تاریخ ۳ اسفند ماه ۱۳۹۸، از بابت اتهام (اجتماع و تبانی بر علیه امنیت ملی)، به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری با طول مدت تعلیق ۴ ساله با اقدامات مراقبتی محکوم و از اتهام (اخلال در نظم عمومی) نیز تبرئه شد و در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، با دریافت ابلاغیه ای کتبی برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود احضار شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.