دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

محمدعلی زحمتکش،‌ فعال صنفی فرهنگیان به دادسرا احضار شد

0
65

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۷ اسفند ماه ۱۴۰۱، بازپرس شعبه ۱۴ دادسرای عمومی و انقلاب شیراز، مرکز استان فارس، با ارسال ابلاغیه ای محمدعلی زحمتکش را احضار کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان کشور، طی روزهای گذشته، محمدعلی زحمتکش، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، ساکن استان فارس، با دریافت ابلاغیه ای کتبی به شعبه ۱۴ دادسرای انقلاب شهر شیراز احضار شد. این فعال صنفی فرهنگیان، پیش از این هم به دفعات از سوی ارگانهای امنیتی در استان فارس با پرونده سازی و صدور احکام حبس مواجه شده بود. 

براساس ابلاغیه صادره در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۴۰۱ که توسط رئیس دفتر شعبه ۱۴ دادسرای عمومی و انقلاب شیراز (ویژه جرائم علیه امنیت داخلی خارجی کشور)، در سامانه ابلاغ الکترونیک (ثنا) ثبت شده از محمدعلی زحمتکش خواسته شده بود تا ظرف مدت ۵ روز از تاریخ مذکور جهت ارائه آخرین دفاع پیش از تنظیم کیفرخواست به آن واحد قضائی مراجعه کند اما محمدعلی زحمتکش، از طریق سیستم دفاتر خدمات قضائی، نسبت به اتهام خود در این پرونده اعتراض کرده و آن را از اساس کذب محض دانسته و با تکیه بر اصل ۳۷ قانون اساسی و ماده ۴ قانون آئین دادرسی کیفری خواستار صدور منع تعقیب شده است. 

لازم به اشاره است، محمدعلی زحمتکش، در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی و تفتیش و توقیف برخی لوازم شخصی اش سپس، بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز منتقل و پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام در نهایت به بند دارالقرآن زندان عادل آباد منتقل و در تاریخ ۱ تیر ماه ۱۴۰۱، در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی اعتصاب غذا کرد و در تاریخ ۲ تیر ماه ۱۴۰۱، بطور مشروط اعتصاب خود را پایان داد اما در تاریخ ۷ تیر ماه ۱۴۰۱ با توجه به عدم تحقق وعده های مسئولان قضایی مجددا اعتصاب غذا کرد و پس از ۱۹ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد و در تاریخ ۲۸ تیر ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه آزاد شد. 

این فعال صنفی فرهنگیان، در تاریخ ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، از بابت پرونده دیگر خود، برای تحمل حبس تعزیری ۱ ساله اش بازداشت و به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد و در تاریخ ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۹، پس از اعزام به مرخصی متصل به آزادی با عفو مشروط آزاد شد. 

در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۹۷، محمدعلی زحمتکش، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی ساداتی، از بابت اتهامات (تبلیغ علیه نظام) و (توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی) و حضور در تجمّعات اعتراضی معلمان در شیراز و تهران به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و ۱ سال تبعید به شهرستان ارسنجان و پرداخت ۱۵ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد. پس از دریافت حکم صادره توسط دادگاه بدوی و پیش از ابلاغ حکم از سوی دادگاه تجدیدنظر، محمدعلی زحمتکش، در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس خود پس از مراجعه به واحد اجرای احکام شیراز بازداشت و به زندان عادل آباد منتقل شد و در دورانی که حبس خود را سپری می کرد پرونده وی توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان فارس، بررسی و او به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد و سایر مجازاتهای تکمیلی وی نیز حذف شد و محمدعلی زحمتکش، در تاریخ ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۸، پس از تحمل حبس تعزیری ۸ ماهه خود آزاد شد 

محمدعلی زحمتکش، همزمان با دور دوم تحصن تجمّعات اعتراضی فرهنگیان ایران توسط نیروهای امنیتی در شیراز، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام، در تاریخ ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۷ با تودیع وثیقه تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود. 

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب فعالان صنفی مدنی و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.