•                  
یک شنبه , ۰۵ بهمن , ۱۳۹۹
یکشنبه, ژانویه 24

محکومیت ۲ فعال مدنی در دادگاه تجدیدنظر به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری

0
189

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر مجید حسینی نژاد ساکن تهران و محمد حسین زاده, ساکن کرج, دو فعال مدنی را در مجموع به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۹, مجید حسینی نژاد و محمد حسین زاده, فعالان مدنی, با اتهامات تبلیغ علیه نظام, اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی و توهین به رهبری, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در مجموع به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. این حکم در مرحله بدوی بر علیه این فعالان مدنی صادر شده بود و فقط در دادگاه تجدیدنظر عیناً تائید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ اجرای ۵ سال حبس تعزیری از مجموع این مدت برای هر یک از این ۲ فعال مدنی اجرائی است. حکم مذکور بصورت غیابی و با استناد به ماده ۴۵۰ از قانون مجازات اسلامی که “برعدم ضرورت تشکیل جلسه تجدیدنظر با حضور متهم و وکیل مدافع وی تاکید می کند” صادر شد. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران, مجید حسینی نژاد به اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. همچنین محمد حسین زاده از بابت اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی به تحمل ۵ سال و تبلیغ علیه نظام هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد”. 

در تاریخ ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۹, محمود « آرشام » رضائی,  دیگر هم پرونده این فعالان مدنی از بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام, اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی و توهین به رهبری, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به تحمل ۸ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

این فعال مدنی در تاریخ ۱۸ فروردین ماه سال ۱۳۹۸ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه ای با اتهامات مذکور محاکمه به تحمل ۸ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

مجید حسینی نژاد و محمد حسین زاده در تاریخ ۱۷ دی ماه ۱۳۹۷, در حوالی میدان انقلاب در تهران توسط اطلاعات سپاه پاسداران به همراه آرشام رضائی, دیگر فعال مدنی بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و سپری کردن دوران بازجوئی در تاریخ ۳ بهمن ماه همان سال با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد شدند. 

مجید حسینی نژاد و محمد حسین زاده, دو فعال مدنی پس از بازداشت و اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۷ به همراه آرشام رضائی, پس از انتقال به شعبه ۲ بازپرسی زندان اوین توسط محمد نصیرپور بازپرس وقت شعبه مذکور با ۳ اتهام توهین به رهبری, تبلیغ علیه نظام, اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی تفهیم اتهام شدند.  

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده است و در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ بر آن تاکید شده است. 

 برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

برچسب هافعالان مدنی در ایرانقاضی احمد زرگرمجید حسین نژادمحمد حسین زادهنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایراناجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاحمد زرگراحمد زرگر دادگاه انقلاب تهراناخبار نقض حقوق بشر در ایرانبند2الفبند2الف سپاهبند۲ الفبند۲الفبند۲الف سپاهبند۲الفپبنددوالفبنددوالف اطلاعات سپاهبنددوالف سپاهبنددوالف سپاه زندان اوینبازجوئی در بنددوالفتوهین به رهبریحقوق بشر در ایراندادگاه تجدیدنظردادگاه تجدیدنظر استاندادگاه تجدیدنظر استان تهرانزندان اوینزندانیان زندان اوینزندانیان سیاسی زندان اوینسلول انفرادی بند۲الفسلول انفرادی بند۲الف سپاهسلول انفرادی بنددوالفسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه36دادگاه تجدیدنظرصدور حکمصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: