•                  
سه شنبه , ۰۸ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, سپتامبر 30

بازداشت حمید منافی نادارلی, فعال ملی مدنی ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی

0
142

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی, حمید منافی نادارلی, فعال ملی مدنی ساکن تهران را در محل کار وی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹, حمدی منافی نادارلی, فعال ملی مدنی, ساکن تهران در پی یورش ماموران امنیتی به محل کار وی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش, از دلیل بازداشت و اتهامات منتسب شده به حمید منافی نادارلی, تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

حمید منافی نادارلی, در اسفند ماه سال ۱۳۹۲ در نسیم شهر « اکبر آباد » از توابع شهرستان شهریار, به همراه  اکبر آزاد، علیرضا فرشی، بهنام شیخی به اتهام برگزاری مراسمی به مناسبت روز جهانی زبان مادری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند. 

با آغاز مراحل دادرسی پرونده حمید منافی و ۳ فعال ملی مدنی دیگر توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب بهارستان به اتهام مشارکت در تشکیل جمعیت به منظور برهم زدن امنیت کشور محاکمه و به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری, دو سال تبعید به شهرستان ازنا از توابع استان لرستان محکوم شده بود. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی بابائی مورد بررسی مجدد قرار گرفت و حمید منافی به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و ۲ تبعید به شهرستان ازنا محکوم شد. 

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این فعالان ملی مدنی روز دوشنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی بابائی و مستشار دادگاه “زنجانی”, به همراه محمد فقیهی, وکیل مدافع متهمان این پرونده از بابت رسیدگی مجدد به اتهام “مشارکت در تشکیل جمعیت به منظور برهم زدن امنیت کشور”, در مرحله تجدید نظر خواهی برگزار شد و این فعالان ملی مدنی در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعزیری و ۸ سال تبعید محکوم شدند. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی, ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید کرده است.  

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

 بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برچسب هابازداشت و بیخبریبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت شهروندانبازداشت و بازجوئیفعالان ترکبازداشت و بی خبریبازداشت وبیخبریسرکوب شهروندان آذریسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک در ایرانفعال ملی مدنیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتفعالان ملی مدنیسرکوب شهروندان آذری در ایرانفعال ملی مدنی آذربایجانیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانحمید منافیفعالان ملی مدنی در ایرانسرکو فعالان ترکسرکوب فعالان آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانشهروندان آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانینقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایرانفعالان ترک آذبایجانی در ایرانبازداشت و بیخیریفعالان ترک آذریفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک در ایرانفعالان ترک آذری در ایرانبازداشت فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان آذربایجانی در ایرانبازداشت فعالان ترک آذربایجانیفعالان آذربایجانیفعالان ترک اذربایجانیبازداشت و سرکوب آزادی بیانشهروندان آذریفعالان ترک زبان در ایرانشهروندان آذری زبان در ایرانحمید منافی نادارلیسرکوب فعالان ترکبازداشت و بیخبری از شهروندانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان آذری در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیفعالان ترک اردبیلشهروندان شهروندان آذریفعالان ترک اذریفعالان ترک آذری ایرانتبعید فعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ترک آذری در خویفعال ملی مدنی حمید منافی نادارلیفعال ملی مدنی حمید منافیحمید منافی فعال ترک آذریحمید منافی فعال ترک آذربایجانیحمید منافی نادارلی فعال ترک آذریحمید منافی نادارلی فعال آذربایجانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: