•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

تعیین وقت و رسیدگی به اتهامات مجید حسینی, فعال مدنی

0
458

مجید حسینی, فعال مدنی در تاریخ ۱۸ فروردین ماه سال ۱۳۹۸ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه ای مورد محاکمه قرار خواهد گرفت.

به گزارش حقوق بشر در ایران, مجید حسینی فعال مدنی که در تاریخ ۱۷ دی ماه سالجاری در حوالی میدان انقلاب در تهران توسط اطلاعات سپاه پاسداران به همراه دور فعال مدنی دیگر بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و سپری کردن دوران بازجوئی در تاریخ ۳ بهمن ماه سالجاری با قرار ثیقه آزاد شده بود در تاریخ ۱۸ فروردین ماه سال ۱۳۹۸ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه ای مورد محاکمه قرار خواهد گرفت. اتهامات مطروحه علیه مجید حسینی: توهین به رهبری, اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام عنوان شده است. لازم به ذکر است که مجید حسینی در تاریخ ۱۷ دی ماه سالجاری به همراه دو فعال مدنی دیگر بنامهای”محمود(آرشام) رضائی” و “محمد حسین زاده” توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین به بند دو الف سپاه منتقل شده بود.  مجید حسینی و دو فعال مدنی هم پرونده ای دیگر وی در تاریخ ۲۹ دی ماه  پس از انتقال به شعبه ۲ بازپرسی زندان اوین توسط محمد نصیرپور بازپرس شعبه مذکور مورد تفهیم سه اتهام: “توهین به رهبری”, “تبلیغ علیه نظام”, “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی”  فرار گرفته و سپس به قرنطینه زندان اوین منتقل شده بودند.  لازم به ذکر است وضعیت دو هم پرونده ای دیگر مجید حسینی که آرشام رضائی و محمد حسین زاده هستند, حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۲ اسفند ماه سالجاری طی گزارشی از انتقال محمود(آرشام) رضائی  جهت محاکمه به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران و تفهیم اتهام وی توسط قاضی مقیسه ای و تداوم ممانعت قاضی پرونده از قبول سند تامین شده بعنوان وثیقه علیرغم عدم وجود مشکل در آن و از سوی دیگر افزایش مبلغ وثیقه تا سقف ۱ میلیارد را اطلاع رسانی کرده بود.

سرکوب فعالان مدنی در ایران با توجه به نوع فعالیتهای مسالمت آمیز آنها ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است نیز میباشد. همچنین در ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت بر حق افراد بر تشکیل و برپائی راهپیمائی و تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز تاکید شده است.

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه  توسط دادگاهی بیطرف و با حضور وکیل مورد انتخاب متهم و حضور هیئت منصفه از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.