شنبه , ۲۰ خرداد , ۱۴۰۲
شنبه, ژوئن 10

محکومیت شیلان کُردستانی به بیش از ۳ سال حبس تعزیری

0
156

حقوق بشر در ایران ـ امروز یکشنبه ۶ فروردین ماه ۱۴۰۲، شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج مرکز استان کردستان به ریاست قاضی سعیدی با صدر دادنامه ای شیلان کُردستانی را به حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا،‌ طی روزهای گذشته، شیلان کردستانی، مترجم و فعال مدنی، پس از محاکمه در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج مرکز استان کردستان، به ریاست قاضی سعیدی،‌ به تحمل ۳ سال و ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج که به شیلان کردستان ابلاغ شده این فعال مدنی از بابت اتهام (عضویت در گروه و دسته به قصد برهم زدن امنیت کشور ـ عضویت در گروه زنان ژیڤانۆ) به تحمل ۲ سال و ۹ ماه حبس تعزیری و به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) هم به تحمل ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. 

لازم به اشاره است، شیلان کردستانی، در تاریخ ۱ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهر سنندج مرکز استان کردستان، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات در آن شهر و طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام چندی بعد با تودیع وثیقه آزاد شد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هاحقوق بشرنقض حقوق بشراحزاب کردتشکیل گروه و دستهتشکیل گروه و دسته تلگرامیسنندج کردستانعضویت در گروه و دستهفعال مدنیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کرد در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانشیلان کردستانیعضویت در گروه و دسته به قصد بر هم زدن امنیت کشورحقوق بشر در ایرانشهروندان کوردشهروندان کردمحاکمه شهروندانقاضی سعیدی دادگاه انقلاب سنندجصدورحبس تعزیریمترجم زبان کردیحبس تعزیریسنندجدادگاه انقلاب سنندجشعبه اول دادگاه انقلاب سنندجشعبه۱دادگاه انقلاب سنندجشعبه۱دادگاه انقلابگروه زنان ژیڤانۆکردستانحقوق شهروندی در ایرانشعبه اول دادگاه انقلابحقوق بشر ایرانشعبه۱ دادگاه انقلاب سنندجشیلان کوردستانیتبلیغ علیه نظامسرکوب زنان در ایرانصدور حبس تعزیریشعبه ۱دادگاه انقلاب سنندجقاضی علی سعیدیمحاکمهسرکوب آزادی بیان در ایرانفعال ادبیزبان کردیسنندج مرکز استان کردستانزبان کوردینقض حقوق بشر در ایرانقاضی سعیدیکیفرخواستشعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندجمحکومیت کیفریگروه و دسته

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: