چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

محکومیت مهدی داستانی به حبس تعزیری، شلاق و مجازات تکمیلی

0
107

حقوق بشر در ایران ـ امروز شنبه ۱۲ فروردین ماه ۱۴۰۲، قاضی کریمی، رئیس شعبه دادگاه کیفری ۲ استان یزد با صدور دادنامه ای، مهدی داستانی را به تحمل حبس تعزیری و مجازات تکمیلی محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی ماههای اخیر، مهدی داستانی، فرهنگی شاغل در اداره آموزش و پروش، ساکن استان یزد و از بازداشت شدگان مرتبط با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، پس از محاکمه در شعبه دادگاه کیفری ۲ استان یزد به ریاست قاضی کریمی،‌ به تحمل ۱ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال منع خروج از کشور و مجازات تکمیلی محکوم شده است. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه دادگاه کبفری ۲ استان یزد که به مهدی داستانی ابلاغ شده این فرهنگی از بابت اتهام (اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد ترافیک و همنوایی با اغتشاشگران) به تحمل ۱ سال حبس تعزیری، تحمل ۷۴ ضریه شلاق، ۲ سال منع خروج از کشور، و همچنین به ۱ سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شده است. 

همچنین، حکم صادره پس از ارجاع پرونده مهدی داستانی به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان یزد عینا تائید و پرونده وی به واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب استان یزد ارجاع شد. 

لازم به اشاره است، مهدی داستانی، فرهنگی شاغل در آموزش و پروش استان یزد می باشد که بصورت حق التدریس مشغول به کار است و در تاریخ ۶ مهر ماه ۱۴۰۱، مرتبط با اعتراضات سراسری در استان یزد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه وی طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۴۰۱، با قید وثیقه ای به مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان آزاد شد. 

پرنده مهدی داستانی، در دوران بازپرسی با ۲ کیفرخواست تنظیم و بخش اول آن به دادگاه انقلاب استان یزد ارجاع شد اما با توجه به فقدان شواهد و مدارک کافی از اتهامات منتسبه تبرئه و قرار منع تعقیب وی صادر شد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هازندانی سیاسیاستان یزداعتراضات سراسریصدورحکم شلاققاضی کریمیبازداشت شدگان تظاهرات سراسریصدور منع خروج از کشورحقوق بشر در ایرانصدور حکم شلاققانون آئین دادرسی کیفریاجرای حکم حبس تعزیریتظاهرات سراسری ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات سراسری ۱۴۰۲معلم حق التدرسحبس تعزیرینقض حقوق شهروندی در ایرانمحاکمه شهروندانتظاهرات سراسریبازداشت شدگان اعتراضات سراسریبازداشت مهدی دوستداریفرهنگی حق التدریسیزدحقوق شهروندی در ایرانحقوق بشر ایراندادگاه کیفری۲صدورحبس تعزیریتظاهرات سراسری یزددادگاه کبفری ۲ استان یزدحکم شلاقسرکوب آزادی بیانابلاغ حکم حبس تعزیریتظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱شعبه دادگاه کیفریدادگاه کبفری۲استان یزدنقض حقوق شهروندیصدور حبس تعزیریدادگاه کیفری دومحکومیت کیفریتظاهرات سراسری آذر۱۴۰۱دادگاه کیفری ۲ استان یزدمهدی داستانیحقوق بشرمحاکمهکیفرخواستدادگاه انقلاب یزدبازداشت بی خبریصدورشلاقدادگاه انقلاب استان یزدمهدی داستانی معلمبازداشتنقض حقوق بشردادگاه کیفری ۲سرکوب آزادی اندیشهتظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱شعبه دادگاه کیفری۲استان یزدمهدی داستانی فرهنگی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: