•                  
شنبه , ۰۳ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 24

دادگاه تجدیدنظر: محکومیت ۴ شهروند ساکن کرمانشاه به تحمل حبس تعزیری

0
116

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۲شهریور ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱۸ دادگاه تجدید نظر استان کرمانشاه با صدور دادنامه ای شهریار طهماسبی، اردشیر موسوی و مصطفی باقری را به همراه ارسلان هدایتی در مجموع به تحمل ۱۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا، طی روزهای گذشته، شهریار طهماسبی – اهل کرمانشاه، اردشیر موسوی – اهل کرمانشاه، مصطفی باقری آشنا – اهل کنگاور و ارسلان هدایتی  – اهل شهرستان قروه توسط شعبه ۱۸ دادگاه تجدیدنظر استان کرمانشاه هر یک به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۱۸ دادگاه تجدیدنظر استان کرمانشاه اتهام این افراد تبلیغ علیه نظام و تشکیل گروه به قصد برهم زدن نظم عمومی” عنوان شده و بر این اساس هر یک از آنها به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. 

براساس اعلام شهریار طهماسبی در گفتگو با کُردپا: “پس از اعتراض به حکم دادگاه بدوی، حکم حبس آنان در شعبه ١٨ دادگاه تجدیدنظر کرمانشاه کاهش یافته است.”

در تاریخ ۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, ارسلان هدایتی, مصطفی باقری آشنا, شهریار طهماسبی و اردشیر موسوی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب کرمانشاه به ریاست قاضی شاهرخ موسوی به اتهام تبلیغ علیه نظام” و “تشکیل گروه به قصد برهم زدن نظم عمومی هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

این شهروندان در تاریخ ۱۵ و ۱۶ اسفند ماه ۱۳۹۷, طی ۲ جلسه دادرسی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب کرمانشاه از بابت اتهامات ” اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در گروههای مخالف نظام”، “فعالیت تبلیغی علیه نظام”، “تشکیل جمعیت و گروه به قصد بر هم زدن امنیت ملی” مورد محاکمه قرار گرفته بودند. 

در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۷, یک منبع نزدیک به این فعالان ادبی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران پیرامون مصدایق اتهامی منتسب شده این افراد گفته بود: “اتهامات این افراد اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در گروههای مخالف نظام، فعالیت تبلیغی علیه نظام، تشکیل جمعیت و گروه به قصد بر هم زدن امنیت ملی اعلام شده اما استدلالهای حقوقی و منطقی برای این اتهامات در جهت نسبت داده به افراد وجود ندارد. مثلا مواردی از قبیل سفرهای زیاد آنها به کشور عراق و تمرکز آنها روی مسائل زبانی و هویت خواهی و بعضا ارتباط با افراد و یا گروههای که به زعم دستگاه امنیتی معاند نظام اعلام شده به عنوان مصداق اتهام در پرونده ذکر شده است”. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۴ تیر ماه سال ۱۳۹۷, شهریار طهماسبی, اردشیر موسوی, مصطفی باقری آشنا و در تاریخ ۱۵ تبر ماه همان سال ارسلان هدایتی, توسط ماموران اطلاعات سپاه و در جریان برگزاری مراسم ادبی بازداشت شدند و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی کرمانشاه و طی مراحل بازجوئی به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل شده بودند. نهایتاً این شهروندان پس از بلاتکلیفی طولانی مدت هر یک با تودیع قرارهای وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان و بطور موقت از بازداشت آزاد شدند. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعالیت تبلیغیفعالیت تبلیغی علیه نظاممحاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان در ایرانمصطفی باقرینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنینافرمانی مدنی شهروندان در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراناخبار سرکوب شهروندان در ایراناردشیر موسویاردشیرموسویاستان کرمانشاهبازداشت شهروندان در استان کرمانشاهتبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در فضای رسانه ایحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه تجدیدنظردادگاه تجدیدنظر استان کرمانشاهروند دادرسی ناعادلانهسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب شهروندان مطالبه گرسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب عقاید در ایرانشهریار طهماسبیشهریارطهماسبیصدور حکم دادگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: