•                  
یک شنبه , ۰۲ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

محکومیت ۲ نوکیش مسیحی به تحمل حبس تعزیری در مرحله بدوی و تبرئه در مرحله تجدیدنظرخواهی

0
626

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۶ آذر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۳۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با صدور دادنامه ای دو تن از نوکیشان مسیحی را در که پیش تر در مجموع به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند را تبرئه کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ماده ۱۸، روز دوشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۹، عزیز مجیدزاده « آندریاس » – متولد: ۱۳۴۳ – ساکن تهران – متاهل و دارای ۲ فرزند و یک نوکیش مسیحی دیگر با هویت نامشخص، توسط شعبه ۳۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران که پیش از این به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت و فعالیت در کلیساهای خانگی به تحمل ۴ سال و ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند را از اتهامات منتسبه تبرئه کرد.  

براساس دادنامه صادره توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران اتهامات این ۲ نوکیش مسیحی اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل و اداره گروههای غیرقانونی و دومین اتهام هم فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق عضویت و فعالیت در کلیساهای خانگی عنوان شده بود که بر این اساس عزیز مجیدزاده از بابت این ۲ اتهام در مرحله بدوی به تحمل ۴ سال حبس تعزیری و دیگر متهم این پرونده هم به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که پس از تشکیل جلسه دادرسی از اتهامات مذکور تبرئه شدند. 

عزیز مجیدزاده و متهم ردیف دوم این پرونده در تاریخ ۴ مرداد ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری از بابت اتهامات اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل و اداره گروههای غیرقانونی و دومین اتهام هم فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق عضویت و فعالیت در کلیساهای خانگی محاکمه و در مجموع به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند. آنها همچنین به انجام ۳ ماه خدمات اجتماعی در خانه سالمندان، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و همچنین ممنوعیت ۲ ساله در عضویت در گروههای سیاسی یا اجتماعی محکوم شده بودند. 

لازم به ذکر است، عزیز مجیدزاده در تاریخ ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۶، به همراه نزدیک به ۲۰ تن دیگر از نوکیشان مسیحی در محل کارشان در یک کارگاه حوالی کرج پس از  تفتیش محل کسب و ضبط اقلام شخصی شان بازداشت شدند. 

عزیز مجیدزاده، در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷، بیش از ۲ ماه بازجوئی و تحمل سلول انفرادی در زندان اوین بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی و ابلاغ حکم قطعی دادگاه آزاد شد. 

گذر زمان نشان داد آنچه حسن روحانی و علی خامنه ای در ایران از آن به عنوان احترام به حقوق شهروندی و تلاش برای بهبود وضعیت پیروان سایر ادیان مطرح می کنند دروغی بیش نیست چرا که در عمل همچنان حقوق اقلیت‎های دینی ضایع می‎شود و فرقی ندارد که مسیحی و زرتشتی هستند و یا بهایی.

علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

سرکوب مسیحیان در ایران در حالی رو به گسترش است که در مجامع بین المللی و از سوی محمد جواد ظریف و مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات اعمال رفتارهای قهرآمیز و برخوردهای فراقانونی با نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی نیز انکار شده است.

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در طی نشستی که در پارلمان بریتانیا برگزار شد وضعیت نوکیشان مسیحی در ایران را بسیار نگران‌کننده خواند. او افزود که این موضوع از “دغدغه‌ها و نگرانی‌های” اوست و در سال‌های آینده او با جدیت به این موضوع خواهد پرداخت.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض ماده ۲  ماده ۱۸ و ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ است.

برچسب هامسیحیان ایرانحقوق بشر در ایراننوکیشان مسیحی در ایرانمسیحیان فارس زبانمسیحیان آشوریدادگاه تجدیدنظراقدام علیه امنیت ملیشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانممنوع الخروجیمسیحیان تبشیریاعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایرانمسیحیان پرتستاننقض حقوق بشر در ایرانمسیحیان جفا دیدهدگراندیشان مذهبی در ایرانبررسی دموکراسی در مورد دگراندیشان مذهبی در ایرانمسیحیان غیر تثلیثیمسیحیان غیرتثلیثیبازداشت نوکیشان مسیحی در دزفولمسیحیان فارس زبان ایراننوکیشان مسیحیسرکوب مسیحیان در ایراننوکیش مسیحینقض حقوق مسیحیان در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانتشکیل گروه برای اقدام علیه امنیت ملیجفا بر مسیحیان ایرانسرکوب مسیحیان ایرانشعبه ۲۶ دادگاه انقلابمسیحیان پروتستاناخبار نقض حقوق بشر در ایرانعزیز مجیدزادهسرکوب دگراندیشان در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحیدگراندیشان سیاسی در ایرانشعبه۲۶ دادگاه انقلابمسیحیانصدور حکم ممنوع الخروجینوکیش مسحیسرکوب دگراندیشان مذهبیدگراندیشان مذهبیحقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب دگراندیشان ایرانسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایراننقض حقوق دگراندیشان مذهبیاقدام علیه امنیتی ملینوکیشان مسیحی در ایارنقاضی ایمان افشاریایمان افشاریشعبه ۲۶ممنوع الخروجی از کشورحقوق بشر درایرانشعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظرسرکوب دگراندیشان سیاسی در ایراندادگاه تجدیدنظر استان تهرانصدور حکم حبس تعزیریایمان افشارحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایراننوکیشان مذهبی در ایراندگراندیشان مدهبیسرکوب نوکیشان در ایرانایمان افشاری قاضیحقوق شهروندی دگراندیشان مذهبی در ایراننوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایرانسرکوب مسیحیان در جمهوری اسلامیصدور حکم شلاق تعزیریشعبه۲۶دادگاه انقلاب تهراناقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت تبلیغاتی و تشکیلاتیسرکوب مسیحیان تبشیری در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیشعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه تهرانبازداشت دگراندیشان مذهبیسرکوب دگراندیشان دینی در ایراننوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحیتسرکوب دگراندیشان مسیحی در ایراننوکیشان مسیحجامعه مسیحیان ایراناقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظاممسیحیان نوکیشسرکوب نوکیشان مذهبیایمان افشار یاجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشورنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانصدور حکم حبس تعزیر یاقدام علیه امنیت ملی به قصد برهم زدن امنیت کشورنوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیسرکوب گسترده دگراندیشان مذهبیسرکوب نوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیدگراندیشان مسیحی در ایراناقدام علیه امنیت ملی محاربهحقوق نقض حقوق بشر در ایرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب در تهراناقدام علیه امنیت ملی بغیمسیحیان نوکیش در ایراناقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویتدگراندیشان مسیحینوکیشان مسیحی ایراندگراندیشان مذهبی در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی دگراندیشان مذهبیایمان افشار دادگاه انقلاب تهرانایمان افشاری دادگاه انقلاب تهراناقدام علیه امنیت از طریق عضویت در گروههای معاند نظامنوکیشان مسیحی تهرانشعبه۳۴دادگاه تجدیدنظر استان تهرانصدور حکم ممنوعیت خروج از کشور

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: