•                  
دوشنبه , ۱۳ تیر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, جولای 5

محکومیت ۲ نوکیش مسیحی به تحمل حبس تعزیری در مرحله بدوی و تبرئه در مرحله تجدیدنظرخواهی

0
967

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۶ آذر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۳۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با صدور دادنامه ای دو تن از نوکیشان مسیحی را در که پیش تر در مجموع به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند را تبرئه کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ماده ۱۸، روز دوشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۹، عزیز مجیدزاده « آندریاس » – متولد: ۱۳۴۳ – ساکن تهران – متاهل و دارای ۲ فرزند و یک نوکیش مسیحی دیگر با هویت نامشخص، توسط شعبه ۳۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران که پیش از این به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت و فعالیت در کلیساهای خانگی به تحمل ۴ سال و ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند را از اتهامات منتسبه تبرئه کرد.  

براساس دادنامه صادره توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران اتهامات این ۲ نوکیش مسیحی اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل و اداره گروههای غیرقانونی و دومین اتهام هم فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق عضویت و فعالیت در کلیساهای خانگی عنوان شده بود که بر این اساس عزیز مجیدزاده از بابت این ۲ اتهام در مرحله بدوی به تحمل ۴ سال حبس تعزیری و دیگر متهم این پرونده هم به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که پس از تشکیل جلسه دادرسی از اتهامات مذکور تبرئه شدند. 

عزیز مجیدزاده و متهم ردیف دوم این پرونده در تاریخ ۴ مرداد ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری از بابت اتهامات اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل و اداره گروههای غیرقانونی و دومین اتهام هم فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق عضویت و فعالیت در کلیساهای خانگی محاکمه و در مجموع به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند. آنها همچنین به انجام ۳ ماه خدمات اجتماعی در خانه سالمندان، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و همچنین ممنوعیت ۲ ساله در عضویت در گروههای سیاسی یا اجتماعی محکوم شده بودند. 

لازم به ذکر است، عزیز مجیدزاده در تاریخ ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۶، به همراه نزدیک به ۲۰ تن دیگر از نوکیشان مسیحی در محل کارشان در یک کارگاه حوالی کرج پس از  تفتیش محل کسب و ضبط اقلام شخصی شان بازداشت شدند. 

عزیز مجیدزاده، در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷، بیش از ۲ ماه بازجوئی و تحمل سلول انفرادی در زندان اوین بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی و ابلاغ حکم قطعی دادگاه آزاد شد. 

گذر زمان نشان داد آنچه حسن روحانی و علی خامنه ای در ایران از آن به عنوان احترام به حقوق شهروندی و تلاش برای بهبود وضعیت پیروان سایر ادیان مطرح می کنند دروغی بیش نیست چرا که در عمل همچنان حقوق اقلیت‎های دینی ضایع می‎شود و فرقی ندارد که مسیحی و زرتشتی هستند و یا بهایی.

علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

سرکوب مسیحیان در ایران در حالی رو به گسترش است که در مجامع بین المللی و از سوی محمد جواد ظریف و مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات اعمال رفتارهای قهرآمیز و برخوردهای فراقانونی با نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی نیز انکار شده است.

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در طی نشستی که در پارلمان بریتانیا برگزار شد وضعیت نوکیشان مسیحی در ایران را بسیار نگران‌کننده خواند. او افزود که این موضوع از “دغدغه‌ها و نگرانی‌های” اوست و در سال‌های آینده او با جدیت به این موضوع خواهد پرداخت.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض ماده ۲  ماده ۱۸ و ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ است.

برچسب هاقاضی ایمان افشاریممنوع الخروجیممنوع الخروجی از کشورمسیحیانمسیحیان فارس زبانمسیحیان فارس زبان ایرانمسیحیان نوکیشمسیحیان نوکیش در ایرانمسیحیان پروتستانمسیحیان پرتستانمسیحیان آشوریمسیحیان ایرانمسیحیان تبشیریمسیحیان جفا دیدهمسیحیان غیر تثلیثیمسیحیان غیرتثلیثینقض حقوق مسیحیان در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق دگراندیشان مذهبینقض حقوق شهروندی دگراندیشان مذهبینوکیش مسیحینوکیش مسحینوکیشان مذهبی در ایراننوکیشان مسیحنوکیشان مسیحینوکیشان مسیحی ایراننوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحی تهراننوکیشان مسیحی در ایارننوکیشان مسیحی در ایراننوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامینوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایراننوکیشان مسیحیتاقدام علیه امنیت ملیاقدام علیه امنیت ملی محاربهاقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت تبلیغاتی و تشکیلاتیاقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظاماقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویتاقدام علیه امنیت ملی به قصد برهم زدن امنیت کشوراقدام علیه امنیت ملی بغیاقدام علیه امنیت از طریق عضویت در گروههای معاند نظاماقدام علیه امنیتی ملیایمان افشارایمان افشار یایمان افشار دادگاه انقلاب تهرانایمان افشاریایمان افشاری قاضیایمان افشاری دادگاه انقلاب تهراناجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشوراخبار نقض حقوق بشر در ایراناعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایرانبازداشت نوکیشان مسیحی در دزفولبازداشت دگراندیشان مذهبیبررسی دموکراسی در مورد دگراندیشان مذهبی در ایرانتشکیل گروه برای اقدام علیه امنیت ملیجفا بر مسیحیان ایرانجامعه مسیحیان ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق شهروندی دگراندیشان مذهبی در ایراندگراندیشان مدهبیدگراندیشان مذهبیدگراندیشان مذهبی در ایراندگراندیشان مذهبی در جمهوری اسلامیدگراندیشان مسیحیدگراندیشان مسیحی در ایراندگراندیشان سیاسی در ایراندادگاه تجدیدنظردادگاه تجدیدنظر استان تهرانسرکوب مسیحیان ایرانسرکوب مسیحیان تبشیری در ایرانسرکوب مسیحیان در ایرانسرکوب مسیحیان در جمهوری اسلامیسرکوب نوکیشان مذهبیسرکوب نوکیشان مسیحیسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیسرکوب نوکیشان در ایرانسرکوب گسترده دگراندیشان مذهبیسرکوب دگراندیشان مذهبیسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایرانسرکوب دگراندیشان مسیحی در ایرانسرکوب دگراندیشان ایرانسرکوب دگراندیشان دینی در ایرانسرکوب دگراندیشان در ایرانسرکوب دگراندیشان سیاسی در ایرانشعبه ۲۶شعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظرشعبه۲۶ دادگاه انقلابشعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب در تهرانشعبه۳۴دادگاه تجدیدنظر استان تهرانصدور حکم ممنوع الخروجیصدور حکم ممنوعیت خروج از کشورصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریصدور حکم شلاق تعزیریعزیز مجیدزاده

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: