•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

فرزاد حسینی به تحمل حبس محکوم شد

0
428

حقوق بشر در ایرانامروز شنبه ۸ آذر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی سعیدی، با صدور دادنامه ای فرزاد حسینی را به تحمل حبس تعزیری و حبس تعلیقی محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل کُردپا، طی روزهای اخیر، فرزاد حسینی – متولد: ۱۳۶۸ – اهل روستای دیوزناو از توابع سروآباد – ساکن شهرستان کامیاران، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی سعیدی به تحمل ۵ سال حبس تعلیقی و ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

براساس این گزارش، اتهامی که منجر به صدور این حکم بر علیه فرزاد حسینی شد « اقدام علیه امنیت ملی از طریق هواداری و عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران » عنوان شده است. 

این شهروند ساکن کامیاران، در تاریخ ۱۳ مرداد ماه ۱۳۹۹, پس از احضار به شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه به دستور قاضی سعیدی به بهانه ادامه بازجوئی ها بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات منتقل شد. 

این فعال مدنی پیش از این نیز در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۶توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام ۳ ماه پس از آن با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود. 

با آغاز مراحل دادرسی پرونده این فعال مدنی در تاریخ ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۹, به همراه هادی کمانگر، فاضل قیطاسی، آمانج قربانی، سیروان قربانی، بختیار کمانگر، عیسی فیضی، مهدی قبادی، راشد منتظری و خالد زمان, نه تن از فعالان مدنی دیگر توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق هواداری و عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران بررسی شد. 

محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم با هر نوع اتهام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه در دادگاهی بی طرف با حضور هیئت منصفه، از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هادادگاه انقلاب ارومیهشهروندان کورد در ایراناحزاب کوردیهمکاری با احزاب کوردسیدفرزاد حسینیسرکوب شهروندان کوردحبس تعزیری درجه ۸حبس تعزیری زندانیان سیاسیابلاغ حکم حبس تعزیریعضویت در احزاب کوردصدر حکم حبس تعزیریحبسشهروندان کوردنقض حقوق بشرد ر ایرانشهروندان کردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کردصدور حکم حبس تعزیریاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد سیاسی در ایرانصدور احکام حبس تعزیریشهروندان کرد زندانی سیاسیتائید حکم حبس تعزیریصدور حکمصدور حکم حبسقاضی سعیدیهمکاری با احزاب کوردیصدور حبس تعزیریکردستان احزاب کوردیاحزاب کورد مخالفاجرای حکم حبس تعزیریحقوق بشر در ایران۴حکم حبس تعزیریبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریاحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیحقوق بشر در ایراندادگاه انقلاب تهراناحزاب در ایراناحزاب کردارتباط با احزاب کوردیمحکومیت به حبس تعزیریاحزاب کرد مخالف نظامبازداشت شهروندان کورد در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاحزاب کوردستاننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانقاضی سعیدی دادگاه انقلاب سنندجصدور حکم حبس تعزیرحبس تعزیریحبس تعلیقیصدور حکم زندانشهروندان کرد در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسسرکوب احزاب کورداحکام حبس تعزیریشهروندان کرد در جمهوری اسلامیاجرای حبس تعزیریحقوق نقض حقوق بشر در ایرانفرزادحسینیاحزاب کرد ایراناستان کردستاناحزاب کورد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد ایراناحزاب کردمخالف نظامسرکوب احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیصدور حکم حبس و تبعیدبازداشت فرزاد حسینیکردستاننقض حقوق بشر در ایراناحزاب کورداحزاب کردیسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب سیاسی کرداحزاب کورد مخالف نظامصدور حکم حبس تعلیقیاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کورد در جمهوری اسلامیآزادی پس از اتمام حبس تعزیریبازداشت شهروندان کوردفرزاد حسینی فعال مدنیدادگاه انقلابنقض حقوق بشرارتباط با احزاب کورداحزاب کوردی در ایراناحزاب کرد مسلحاحزاب کورد سیاسیفرزاد حسینیاحزاب کرد مخالفشهروندان کرد ایرانصدورحکم حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیر یورد احزاب کورددادگاه انقلاب شعبه یک

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.