•                  
شنبه , ۰۷ خرداد , ۱۴۰۱
شنبه, می 28

تداوم بازداشت بیژن رضایی در زندان عادل آباد شیراز

0
801

حقوق بشر در ایران امروز شنبه ۸ آذر ماه ۱۳۹۹، بیژن رضائی، فعال اینستاگرامی محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام به زندان عادل آباد این شهر منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۴ آذر ماه ۱۳۹۹، بیژن رضائی، فعال اینستاگرامی محبوس در بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ اداره اطلاعات شیراز  پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم ۳ اتهام به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد. این زندانی سیاسی در مرداد ماه ۱۳۹۸ بطور مشروط  و پس از تحمل بیش از ۲ سال از مجموع حبس تعزیری ۶ ساله اش آزاد شده بود. 

یک منبع مطلع از وضعیت قضائی پرونده بیژن رضائی به حقوق بشر در ایران گفت: “با توجه به اینکه بیژن رضائی در پرونده اول خود بطور مشروط آزاد شده بود شعبه بازپرسی در دادسرای عمومی و انقلاب شیراز صحبت از اجرای باقی مانده حبس آن حبس را مطرح کرده و چنانچه این کار صورت بگیرد بیژن مجبور به تحمل ۲ سال و ۶ ماه دیگر از باقی مانده حکم خود در آن پرونده خواهد شد. 

این منبع مطلع در مورد اتهامات تفهیم شده در پرونده جدید به بیژن رضائی افزود: “در این پرونده ۳ اتهام توسط شعبه بازپرسی  به وی تفهیم شده که عبارت است از نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، فعالیت تبلیغی علیه نظام و تشکیل گروه یا دسته به قصد برهم زدن امنیت کشور. پس از اتمام بازجوئی و بازپرسی به زندان عادل آباد منتقل شد.”

لازم به ذکر است، در ساعات پایانی سه شنبه ۶ آبان ماه ۱۳۹۹، بیژن رضائی، در پی یورش ماموران پلیس امنیت شیراز به محل سکونت وی بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به پلاک ۱۰۰ منتقل شده بود. 

این فعال مدنی، در تاریخ ۶ مرداد ماه ۱۳۹۸، در حالی که دوران حبس تعزیر ی ۶ ساله خود را در زندان عادل آباد شیراز سپری می کرد پس از تائید درخواست آزادی مشروط و تحمل بیش از ۲ سال حبس بطور مشروط آزاد شده بود. 

رضائی، در پرونده اول خود توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به ریاست محمود ساداتی با اتهامات اجتماع و تبانی از طریق حضور در تجمعات اعتراضی غیرقانونی و سر دادن شعار و فعالیت تبلیغی علیه نظام، محاکمه و به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

سرکوب و بازداشت فعالان فضای مجازی و تلگرام مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاحقوق بشرنقض حقوق شهروندیسرکوب فعالان فضای رسانه ایبند ۱۴ زندان عادل آباد شیرازبازداشت بیژن رضاییزندانینقض حقوق بشر در ایرانفعال فضای مجازیزندانی سیاسی در ایرانبازداشت فعالان فضای مجازیزندانیان محبوس در زندان عادل آباد شیرازبیژن رضاییزندانی سیاسینقض حقوق بشراداره اطلاعات شیرازسرکوب فعالان فضای مجازیزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیفعالان فضای مجازی در ایرانبیژن رضائیزندانی عقیدتیزندانی سیاسی زندانی عقیدتیفعال اینستاگرامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانفعالان فضای رسانه ای در ایرانشهر شیراززندانیان سیاسی و عقیدتیفعالان فضای مجازیحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر زندانیان سیاسیزندان عادل آباد در استان فارسفعال اینستاگرامی در ایرانشهر شیراز در استان فارسحقوق بشر در ایرانزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیزندان عادل آباد در شیرازسرکوب فعالان اینستاگرامیبیژن رضایی فعال مدنیزندان عادل آباد شیرازنقض حقوق شهروندی در ایرانزندان عادل آبادفعالان فضای رسانه ایزندانیان زندان عادل آباد شیرازفعال فضای مجازی در ایرانبیژن رضائی فعالان رسانه ایاداره اطلاعاتنقض حقوق بشرد ر ایرانحقوق بشر درایرانبازداشتگاه اداره اطلاعات شیرازبند ۱۳ زندان عادل آباد شیرازبازداشت بیژن رضائی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: