•                  
شنبه , ۰۷ خرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, می 29

محکومیت حامد قره اوغلانی زندانی سیاسی به اعدام و حبس تعزیری

0
451

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه با صدور دادنامه ای حامد قره اوغلانی، زندانی سیاسی محبوس در زندان این شهر را علاوه بر حبس به اعدام محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۹، حامد قره اوغلانی – متولد ۱۳۶۵ – ساکن ارومیه – دانشجوی کارشناسی ارشد رشته معماری کامپیوتر دانشگاه بهشتی و زندانی سیاسی محبوس در بند ۳ زندان مرکزی ارومیه از بابت اتهام جاسوسی از طریق ارتباط با دوول اسرائیل و آمریکا، ارتباط با رسانه های خارج از کشور، تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری و پاره کردن عکس قاسم سلیمانی، با استناد به ماده ۳۰۲ قانون آئین دادرسی کیفری توسط ۳ تن از قضات در شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه علاوه بر تحمل ۱۳ سال و ۳ ماه حبس تعزیری به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق شرکت در آموزش نظامی – بغی « مبارزه مسلحانه » به اعدام محکوم شد.  

براساس اعلام هانیه قره اوغلانی، خواهر این زندانی سیاسی: “حکم حامد قره اوغلانی پس از تشکیل جلسه دادرسی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه صادر شد. در این حکم برادرم از سوی ۲ نفر از قضات شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ۱۳ و ۳ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق شرکت در آموزش نظامی « بغی » هم به اعدام محکوم شد. ظرف مدت ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ این حکم به برادرم فرصت تجدیدنظرخواهی داده شد.”

حامد قره اوغلانی، در تاریخ ۷ تیر ماه ۱۳۹۹، با اتهام ارتباط با سازمان مجاهدین خلق، توهین به رهبری، تبلیغ علیه نظام، توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹، به بند قرنطینه و سپس بند ۳ زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. 

با آغاز مراحل دادرسی در تاریخ ۷ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه با اتهاماتی جدید از جمله جاسوسی از طریق ارتباط کشورهای متخاصم « آمریکا و اسرائیل »، ارتباط با رسانه های خارج از کشور، توهین به رهبری و همچین دیگر اتهام وی پاره کردن عکس قاسم سلیمانی عنوان شد توسط ۳ قاضی از جمله یکی از این قضات علی شیخلو بوده محاکمه شده بود. 

حامد قره اوغلانی، در دوران بازجوئی از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یکی متهم محروم بوده و پس از گذشت نزدیک به ۲ ماه از انتقال وی به زندان مرکزی ارومیه در تاریخ ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، در پی بروز علائم شبه کرونا که منجر به سرفه های خشک در این زندانی سیاسی شده بود بدون رسیدگی پزشکی در زندان مرکزی ارومیه محبوس ماند. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هازندان مرکزی ارومیهاتهام جاسوسیحقوق بشر در جمهوری اسلامیبند ۱۲ زندان مرکزی ارومیهحکم اعدام زندانیان در ایرانجاسوسی برای دوول متخاصماتهام جاسوسی در ایرانحامد قره اوغلانی متهم سیاسیصدور حکم اعدام حامد قره اوغلانیصدور حکم اعدامبهداری زندان ارومیهمجازات اعدام ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانشهروندان کورد زندانی سیاسیزندانی سیاسی کورد در ایرانحکم اعدام زندانیان امنیتیحقوق بشردادگاه انقلاب ارومیهمجازاتهای غیر انسانیحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیمجازات اعدام در زندانهای ایرانبغی مبارزه مسلحانهمبارزه مسلحانهصدور حکم اعدام به اتهام بغیمجازات اعدامزندانی سیاسی کوردشعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیهحکم اعدام در زندانهای ایرانزندانیان سیاسی در زندان ارومیهعلی شیخلو دادگاه انقلاب ارومیهاعدام حامد قره اوغلانیزندانی سیاسیارومیهاتهام بغی و مبارزه مسلحانهزندانی سیاسی در ایراناسامی زندانیان سیاسی زندان ارومیهاعدام در زندان ارومیهزندانیان محبوس در زندان ارومیهصدور حکم اعدام در ایرانحامد قره اوغلانی اعدامحقوق بشر در ایرانجاسوسیاتهام بغیبند عمومی زندان ارومیهزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهبند ۱۲ زندان ارومیهشهروندان کرد زندانی سیاسیصدور حکم اعدام امیرحسین مرادیجاسوسی حامد قره اوغلانیزندان ارومیهمجازات اعدام در ایرانزندانی سیاسی کردحکم اعدام در ایرانسلول انفرادی زندان ارومیهحکم اعدام زندانیانشورش در زندان ارومیهحامد قره اوغلانیزندانی سیاسی حامد قره اوغلانیحکم اعدامزندانی سیاسی زندانی عقیدتیصدور حکم حبس تعزیریاجرای حکم اعدام زندانیان در ایرانحکم اعدام در زندانزندان ارومیه در ایرانحامد قره اوغلانی زندانی سیاسیحکم اعدام حامد قره اوغلانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: