•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, دسامبر 7

روح الله زیبائی، شهروند بهائی برای تحمل حبس بازداشت شد

0
521

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹، روح الله زیبایی، شهروند بهائی ساکن باغستان در استان البرز، برای سپری کردن حبس تعزیری خود بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، در ساعات اولیه صبح امروز سه شنبه ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹، روح الله زیبایی، شهروند بهائی ساکن باغستان واقع در استان البرز، در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۱ ساله خود بازداشت و به زندان منتقل شد. این شهروند بهائی در آذر ماه ۱۳۹۸ توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر عیناً تائید شد. در حالی حکم حبس تعزیری این شهروند بهائی اجرا شد که وی با مشکل حرکتی مواجه هست و از سوی دیگر هم به دلیل نداشتن یک کلیه و وجود ترکشهای دوران جنگ در بدن وی، پارگی پرده یک گوش و ناراحتی ریه و از  مشکلات قبلی در رنج است.

یک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران افزود: “اجرای حکم حبس تعزیری ۱ ساله روح الله زیبائی آن هم در شرایطی که بیماری کرونا در زندانها به شدت شیوع پیدا کرده و از سوی دیگر با توجه به بیماری ریه که از آن رنج می برد نگرانی دختر آقای زیبائی و سایر اعضای خانواده اش را دو چندان کرده. روح الله زیبایی از بیماری آمبولی ریه و گرفتگی ۲ رگ قلب در رنج است و به لحاظ ظاهری هم با مشکلاتی حرکتی مواجه هست و اجرای این حکم نشان دهنده شدت سرکوب شهروندان بهائی در ایران است.”

این شهروند بهائی، از بابت پرونده ای دیگر در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, به شعبه ۲ دادگاه انقلاب کرج احضار و در تاریخ ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۹,  پس از حضور در شعبه مذکور مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

روح الله زیبائی, اخیراً از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و به نفع بهائیت, توسط دادگاه تجدیدنظر استان البرز, به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. این شهروند بهائی در مرحله بدوی توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج به ریاست قاضی عاصف الحسینی از بابت اتهام مذکور به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

 با توجه به ممانعت قاضی عاصف الحسینی از حضور وکیل مدافع این شهروند بهائی, جلسه دادرسی بر پرونده روح الله زیبائی در تاریخ ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج بدون حضور وکیل مدافع او برگزار شد. 

روح الله زیبائی, شهروند بهائی, پس از بازداشت در تاریخ ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸, توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه در منزل شخصی خود به اندرزگاه ۸ زندان رجائی شهر کرج,  متعلق به  سازمان اطلاعات سپاه در زندان رجائی شهر کرج منتقل شد و طی این مدت از سوی این ارگان امنیتی تحت بازجوئی قرار گرفت و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۱۱ شهریورماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و  ماده ۱۸ و ۱۹ است. همچنین در ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است.  

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی بی اساس و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری به اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فرا قانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که حکومت جمهوری اسلامی خود تدوین گر آن هست و فقط ادعای عمل بر آن را دارند.

 

برچسب هابهائیان ایرانشهروند بهائیشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهائیجامعه بهاییان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبینقض حقوق شهروندی بهاییان ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانمحاکمه شهروندان بهایی در ایرانحق تحصیل شهروندان بهایی در ایرانسرکوب بهاییانروح الله زیبایی شهروند بهاییحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانبازداشت و اجرای حکم حبساقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانبهاییان ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه بهایی ایراننقض حقوق بهاییان ایرانسرکوب شهروندان بهایی ایرانبازداشت شهروندان بهاییپیروان بهائیت در ایرانسرکوب بهاییان در جمهوری اسلامیسرکوب پیروان بهائیت در ایراناجرای حکم حبس اعضای کانون نویسندگانسرکوب بهاییان کرجفعالیت بهائیان در ایرانجامعه بهائیانبهائیان در ایرانزندان رجائی شهر کرجشهروندان بهایینقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق بهاییان ایرانسرکوب شهروندان بهاییحقوق اقلیتهای مذهبیاقلیت بهاییپیروان بهاییت در ایراننقض حقوق شهروندان بهاییانشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیسرکوب بهائیان ایران .بازداشت روح اله زیبائیاقلیتهای مذهبی در ایرانشهروندان بهائی در ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایرانبهاییان در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهائیحقوق شهروندی بهائیان ایرانروح الله زیباییروح اله زیبائیشهروندان بهایی ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیپیروان بهائیان در ایرانروح اله زیبائی شهروندبهائیبازداشت روح اله زیباییپیروان سایر ادیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانجامعه بهائیان ایراننقض حقوق بهائیان در ایرانشهروند بهاییبهائیان کرجبهاییان کرجمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایارنضبط لوازم شهروندان بهایی در ایرانتحصیل شهروندان بهایی در ایرانپیروان بهائیسرکوب بهایئانروح اله زیبایی شهروندبهائیبازداشت روح الله زیباییحبس تعزیریحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب بهائیانسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب شهروندان بهایی در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان ایرانپیروان سایر ادیان ایر انروح الله زیبائیسرکوب بهائیان در جمهوری اسلامیاجرای حکم حبس تعزیریپیروان بهاییروح الله زیبایی شهروندبهائیروح اله زیبایی شهروند بهائیبازداشت روح الله زیبائیپیروان سایر ادیانسرکوب شهروندان در ایرانبهائیانسرکوب بهاییان در ایرانتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایرانبهاییاننقض حقوق شهروندان بهایی در ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایرانمحرومیت شهروندان بهاییاقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیشهروندان بهایی در کرجروح الله زیبائی شهروندبهاییروح اله زیبائی بهائیشهروندان بهایی کرجاجرای حکم حبسبهاییتبعیض بر اقلیتهای مذهبیسرکوب بهاییان ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانحقوق شهروندان بهایی در ایرانقض حقوق بهائیان ایرانروح اله زیباییسرکوب شهروندان بهایی در جمهوری اسلامیتفتیش منازل شهروندان بهایی در ایرانروح الله زیبائی شهروند بهائیسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.