•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 22

روح الله زیبائی، شهروند بهائی برای تحمل حبس بازداشت شد

0
323

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹، روح الله زیبایی، شهروند بهائی ساکن باغستان در استان البرز، برای سپری کردن حبس تعزیری خود بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، در ساعات اولیه صبح امروز سه شنبه ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹، روح الله زیبایی، شهروند بهائی ساکن باغستان واقع در استان البرز، در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۱ ساله خود بازداشت و به زندان منتقل شد. این شهروند بهائی در آذر ماه ۱۳۹۸ توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر عیناً تائید شد. در حالی حکم حبس تعزیری این شهروند بهائی اجرا شد که وی با مشکل حرکتی مواجه هست و از سوی دیگر هم به دلیل نداشتن یک کلیه و وجود ترکشهای دوران جنگ در بدن وی، پارگی پرده یک گوش و ناراحتی ریه و از  مشکلات قبلی در رنج است.

یک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران افزود: “اجرای حکم حبس تعزیری ۱ ساله روح الله زیبائی آن هم در شرایطی که بیماری کرونا در زندانها به شدت شیوع پیدا کرده و از سوی دیگر با توجه به بیماری ریه که از آن رنج می برد نگرانی دختر آقای زیبائی و سایر اعضای خانواده اش را دو چندان کرده. روح الله زیبایی از بیماری آمبولی ریه و گرفتگی ۲ رگ قلب در رنج است و به لحاظ ظاهری هم با مشکلاتی حرکتی مواجه هست و اجرای این حکم نشان دهنده شدت سرکوب شهروندان بهائی در ایران است.”

این شهروند بهائی، از بابت پرونده ای دیگر در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, به شعبه ۲ دادگاه انقلاب کرج احضار و در تاریخ ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۹,  پس از حضور در شعبه مذکور مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

روح الله زیبائی, اخیراً از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و به نفع بهائیت, توسط دادگاه تجدیدنظر استان البرز, به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. این شهروند بهائی در مرحله بدوی توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج به ریاست قاضی عاصف الحسینی از بابت اتهام مذکور به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

 با توجه به ممانعت قاضی عاصف الحسینی از حضور وکیل مدافع این شهروند بهائی, جلسه دادرسی بر پرونده روح الله زیبائی در تاریخ ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج بدون حضور وکیل مدافع او برگزار شد. 

روح الله زیبائی, شهروند بهائی, پس از بازداشت در تاریخ ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸, توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه در منزل شخصی خود به اندرزگاه ۸ زندان رجائی شهر کرج,  متعلق به  سازمان اطلاعات سپاه در زندان رجائی شهر کرج منتقل شد و طی این مدت از سوی این ارگان امنیتی تحت بازجوئی قرار گرفت و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۱۱ شهریورماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و  ماده ۱۸ و ۱۹ است. همچنین در ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است.  

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی بی اساس و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری به اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فرا قانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که حکومت جمهوری اسلامی خود تدوین گر آن هست و فقط ادعای عمل بر آن را دارند.

 

برچسب هابهائیان ایراناقلیتهای مذهبیفعالیت بهائیان در ایراناقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان سایر ادیان در ایرانحبس تعزیریپیروان سایر ادیاناجرای حکم حبسشهروند بهائیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانجامعه بهائیانشهروندان بهائی در ایرانجامعه جهانی بهائیانحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانبهاییشهروندان بهایی در ایرانبهاییان ایرانبهائیان در ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایرانجامعه بهائیان ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایرانبهائیانتبعیض بر اقلیتهای مذهبیشهروندان بهائیسرکوب بهائیان در ایرانزندان رجائی شهر کرجنقض حقوق بهائیان در ایرانسرکوب بهائیانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهاییان ایرانجامعه بهاییان ایرانسرکوب بهائیان ایرانشهروندان بهاییبهاییان در ایرانشهروند بهاییسرکوب اقلیتهای مذهبیتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانجامعه بهائیان در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایرانبهائیان کرجسرکوب شهروندان بهایی در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایرانحقوق شهروندان بهایی در ایرامحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیجامعه بهایی ایرانحقوق بهاییان ایرانسرکوب شهروندان بهائیبهاییان کرجنقض حقوق شهروندی بهائیان ایرانبهاییاننقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق بهاییان ایرانسرکوب شهروندان بهاییحقوق شهروندی بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانپیروان سایر ادیان ایر اننقض حقوق شهروندان بهایی در ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانسرکوب شهروندان بهایی ایرانحقوق اقلیتهای مذهبیروح الله زیباییسرکوب شهروندان بهایی در ایارنروح الله زیبائینقض حقوق بشر بهاییان ایرانروح اله زیباییمحاکمه شهروندان بهایی در ایرانبازداشت شهروندان بهاییاقلیت بهاییروح اله زیبائیضبط لوازم شهروندان بهایی در ایرانسرکوب بهائیان در جمهوری اسلامیمحرومیت شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی در جمهوری اسلامیحق تحصیل شهروندان بهایی در ایرانپیروان بهائیت در ایرانپیروان بهاییت در ایرانشهروندان بهایی ایرانتحصیل شهروندان بهایی در ایراناجرای حکم حبس تعزیریاقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیتفتیش منازل شهروندان بهایی در ایرانسرکوب بهاییانسرکوب بهاییان در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندان بهاییانحبس تعزیری زندانیان سیاسیپیروان بهائیپیروان بهاییشهروندان بهایی در کرجروح الله زیبائی شهروند بهائیروح الله زیبایی شهروند بهاییسرکوب پیروان بهائیت در ایرانشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیپیروان بهائیان در ایرانسرکوب بهایئانروح الله زیبایی شهروندبهائیروح الله زیبائی شهروندبهاییسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایراناجرای حکم حبس اعضای کانون نویسندگانسرکوب بهائیان ایران .روح اله زیبائی شهروندبهائیروح اله زیبایی شهروندبهائیروح اله زیبایی شهروند بهائیروح اله زیبائی بهائینقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیبازداشت و اجرای حکم حبسسرکوب بهاییان کرجبازداشت روح اله زیبائیبازداشت روح اله زیباییبازداشت روح الله زیباییبازداشت روح الله زیبائیشهروندان بهایی کرج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: