•                  
یک شنبه , ۰۲ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

آیناز زارع، به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد

0
482

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱ دادگاه کیفری ویژه اطفال در شهرستان ارومیه، با صدور دادنامه ای آیناز زارع  راه به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۹، آیناز زارع، زندانی سیاسی نوجوان محبوس در زندان مرکز ارومیه توسط شعبه ۱ دادگاه کیفری ویژه اطفال شهرستان ارومیه از بابت اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در گروههای معاند نظام، به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این فعال سیاسی، به همراه مادرش، شهناز صادقی فر، در بدو ورود به ایران در مهر ماه ۱۳۹۸ توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. 

براساس این گزارش: “آیناز زارع، در زمان بازداشت زیر ۱۸ سال سن داشته در دوران بازجوئی و بازپرسی از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق مرتبط با یک متهم محروم بوده است.”

لازم به ذکر است، آیناز زارع به همراه مادرش، شهناز صادقی فر، در مهر ماه ۱۳۹۸، در حالی که چندین سال در یکی از احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی عضویت داشتند علیرغم گرفتن امان نامه و پس از بازگشت به ایران توسط ماموران امنیتی در ایران بازداشت و جهت تشکیل پرونده قضائی و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شدند. 

پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام این دو شهروند، شهناز صادقی فر, در آبان ماه ۱۳۹۸و دخترش آیناز زارع هم چندی بعد، به بند زنان زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند. 

با آغاز مراحل دادرسی، در تاریخ ۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, شهناز صادقی فر, متولد: ۱۳۶۷, توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی علی شیخلو به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در یکی از احزاب کُرد مخالف نظام، به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم و چس از اعلام اعتراض پرونده وی به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی ارجاع شد. 

محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم با هر نوع اتهام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه در دادگاهی بی طرف با حضور هیئت منصفه، از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هامحرومیت از حق دادرسی عادلانهمحرومیت زندانیان سیاسی از حق دادرسی عادلانهنقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیورد احزاب کوردکردستانکردستان احزاب کوردیآیناز زارعآیناز زارع فعال سیاسیآیناززارعاقدام علیه امنیت ملیاقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظامایناز زارع فعال سیاسیاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیاحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظامارومیهارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیاستان کردستانبند جوانان زندان مرکزی ارومیهبند زنان زندان مرکزی ارومیهبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانحق دادرسی عالانهحق دادرسی عادلانهحق دادرسی عادلانه در ایراندادگاه کیفریدادگاه کیفری اطفال ارومیهدادگاه کیفری صدور حکمزندان مرکزی ارومیهزندان مرکزی ارومیه کرونازندانیان محبوس در زندان ارومیهزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در زندان ارومیهزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشعبه 1 دادگاه کیفری ویژه اطفال ارومیهشعبه 1دادگاه کیفری ویژه اطفالشعبه یک دادگاه کیفری اطفالشعبه1 دادگاه کیفری ویژه اطفالشعبه1دادگاه کیفری اطفالصدور احکام حبس تعزیریصدور حکمصدور حکم حبسصدور حکم حبس و تبعیدصدور حکم حبس تعلیقیصدور حکم حبس تعزیرصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیری آیناز زارعصدور حبس تعزیریعضویت در احزاب کورد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: