•                  
دوشنبه , ۲۹ شهریور , ۱۴۰۰
دوشنبه, سپتامبر 20

محکومیت شهناز صادقی فر, فعال سیاسی به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری

0
891

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی علی شیخلو با صدور دادنامه ای شهناز صادقی فر, فعال سیاسی را به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, امروز شنبه ۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, شهناز صادقی فر, متولد: ۱۳۶۷, توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی علی شیخلو به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در یکی از احزاب کُرد مخالف نظام به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. همچنین آیناز زارع, دختر شهناز صادقی فر نیز با اتهام مذکور توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه محاکمه و در انتظار ابلاغ حکم دادگاه است. 

اتهام مطروحه علیه شهناز صادقی و دخترش آیناز زارع اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در یکی از احزاب کُرد مخالف نظام عنوان شده و جلسه دادرسی بر پرونده این این مادر و دختر در تاریخ ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹ توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست علی شیخلو برگزار شده بود.

لازم به ذکر است, شهناز صادقی فر و آیناز زارع به مدت ۳سال عضو یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران بودند و شهریورماه سال ۱۳۹۸ پس از دریافت امان نامه از مرز بانه به ایران بازگشتند و توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شدند و به مدت ۲ ماه تحت بازجوئی و تفهیم اتهام قرار گرفتند. 

شهناز صادقی فر, در آبان ماه ۱۳۹۸و دخترش آیناز زارع هم پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به بند زنان زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاقاضی علی شیخلوممنوعیت از عضویت در احزابنقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض سرکوب احزابهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با یکی از احزاب اپوزیسیونهمکاری با احزاب مخالف نظامهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیهمکاری با احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با احزاب اپوزیسیونهمکاری در احزاب مخالف نظامکردستان احزاب کوردیآیناززارعاقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظاماحزاباحزاب متخاصماحزاب مخالف نظاماحزاب مسلحاحزاب مسلح مخالف نظاماحزاب مسلح کورداحزاب مسلح کرداحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیاحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد نخالف نظاماحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب کردستاناحزاب اپوزیسیون کرداحزاب در کردستاناحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کورد مخالف نظاماحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی اپوزیسیوناحزاب سیاسی در ایراناحزاب ضد جمهوری اسلامیارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیاعضای احزاب دمکرات و کوملهبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامسرکوب احزابسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب احزاب کردسرکوب احزاب در ایرانسرکوب احزاب سیاسی کورد مخالف نظامسرکوب احزاب سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانشهناز صادقی فرشهنازصادقی فرشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشعبه 2 دادگاه انقلاب ارومیهشعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیهشعبه دو دادگاه انقلاب ارومیهشعبه2دادگاه انقلاب ارومیهشعبه۲دادگاه انقلاب ارومیهصدور حکمصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعلیقیصدور حکم حبس تعزیرصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریعلی شیخلوعلی شیخلو دادگاه انقلاب ارومیهعضویت در یکی از احزاب اپوزیسیونعضویت در احزابعضویت در احزاب مخالف نظامعضویت در احزاب معاند نظامعضویت در احزاب و گروههاعضویت در احزاب کوردعضویت در احزاب کرد مخالف نظام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: