•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

حکم ۸۰ ضربه شلاق صاحب فدایی، نوکیش مسیحی اجرا شد

0
546

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۹، حکم شلاق زمان « صاحب » فدایی، نوکیش مسیحی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ماده ۱۸، روز یکشنبه ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۹، زمان « صاحب » فدایی، نوکیش مسیحی غیر تثلیثی، محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین، که علاوه بر تحمل ۶ سال حبس تعزیری به ۸۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم شده بود پس از انتقال به شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین به ریاست محمدمهدی براعه، متحمل حکم شلاق خود شد. 

بر این اساس، اتهامی که منجر به صدور ۸۰ ضربه شلاق تعزیری برای زمان « صاحب » فدایی، نوکیش مسیحی شده حضور وی در مراسم عشای ربانی « یکی از ۷ آیین مقدس و مناسک مذهبی مسیحیان که به آن تقسیم مقدس – راز محراب و راز خجسته، هم گفته می شود و اولین یکشنبه هر ماه میلادی در آن جرعه ای شراب و تکه ای نان » را مسیحیان پس از انجام دعا و روخوانی از بخشی از انجیل به یاد آخرین شامی که عیسی مسیح، در شب بازداشت خود توسط سربازان رومی با حواریون خود خورد، می خورند » بوده است.”

این نوکیش مسیحی، در تاریخ ۸ آبان ماه ۱۳۹۹، پس از تودیع سند به مرخصی اعزام و در تاریخ ۱۲ آبان ماه، پس از اتمام مرخصی ۵ روزه اش برای سپری کردن باقی مانده دوران حبس به زندان اوین بازگشت. 

صاحب « زمان » فدائی، در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام تشکیل کلیساهای خانگی به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عیناً تائید و به ابلاغ صاحب « زمان » فدائی رسید. از تصویب بخشنامه کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، پرونده صاحب « زمان » فدائی، در جلسه دادرسی مجدد که توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در مرداد ماه ۱۳۹۹، برگزار شد محکومیت وی به ۶ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

این شهروند دگراندیش مذهبی، در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵, در جریان برگزاری مراسم کلیسای خانگی به همراه یوسف ندرخانی, تینا « فاطمه » پسندیده, محمدعلی « یاسر » مسیب زاده و محمد وفادار در پی یورش ماموران اداره اطلاعات رشت بازداشت شدند. یوسف ندرخانی و همسرش فاطمه پسندیده ساعتی پس از این بازداشت آزاد شدند. صاحب « زمان » فدائی، چندی بعد پس از اتمام مراحل بازجوئی و در بازداشتگاه اداره اطلاعات، با تودیع وثیقه بطور موقت آزاد شد. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده صاحب « زمان » فدائی و ۳ نوکیش مسیحی دیگر پرونده این افراد در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست قاضی وقت “ماشاالله احمدزاده” مورد بررسی قرار گرفت و این نوکیشان مسیحی از بابت اتهامات تشکیل و راه اندازی کلیساهای خانگی و تبلیغ مسیحیت , هر یک به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند. همچنین یوسف ندرخانی، علاوه بر حبس تعزیری به تحمل ۲ سال تبعید به شهرستان نیک شهر و محمدرضا امیدی هم به ۲ سال تبعید به شهرستان برازجان محکوم شدند. 

با ارجاع پرونده صاحب « زمان » فدائی و  ۳ نوکیش مسیحی دیگر به دادگاه تجدیدنظر پرونده این افراد در خرداد ماه ۱۳۹۷,  توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر, حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا به تائید این دادگاه رسید. این حکم براساس بخشنامه مصوب ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، در حالی که صاحب « زمان » فدائی، به همراه ۳ همراه پرونده ای خود در زندان اوین دوران حبس شان را سپری می کنند از ۱۰ سال به ۶ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

سرکوب مسیحیان در ایران در حالی رو به گسترش است که در مجامع بین المللی و از سوی محمد جواد ظریف و مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات اعمال رفتارهای قهرآمیز و برخوردهای فراقانونی با نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی نیز انکار شده است. 

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده‌ و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

افزایش این فشارها بر مسیحیان و سایر اقلیتهای مذهبی در حالی است که براساس ماده ۲۵ منشور حقوق شهروندی که در دولت حسن روحانی رونمایی شده آمده است: “شهروندان از حق آزادی اندیشه برخوردارند. تفتیش عقاید ممنوع است و هیچکس را نمی­توان به صرف داشتن عقیده­ای مورد تعرض و مؤاخذه قرار داد.”

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۲ ,  ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر رفتاری بدون تبعیض و محفوظ ماندن حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و انجام تبلیغات و آموزشهای مذهبی را برای افراد تاکید کرده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم با هر نوع اتهام، ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هامسیحیان ایرانحقوق بشراقلیتهای مذهبیزندانی عقیدتیاقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان سایر ادیان در ایرانحقوق بشر در ایراننوکیشان مسیحی در ایرانپیروان سایر ادیانمسیحیان فارس زبانمسیحیان آشوریزمان فدائیمسیحیان تبشیریاعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانمسیحیان پرتستانشورای حقوق بشر سازمان ملل متحدنقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانمسیحیان جفا دیدهصدور حکم شلاقنمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلساجرای حکم شلاقمسیحیان غیر تثلیثیمسیحیان غیرتثلیثیمسیحیان فارس زبان ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایراننوکیشان مسیحیسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانتبعیض بر اقلیتهای مذهبیبناهای مسیحیان در ایرانسرکوب مسیحیان در ایراناذیت و ازار مسیحیان در ایراننوکیش مسیحینقض حقوق مسیحیان در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانجفا بر مسیحیان ایرانسرکوب مسیحیان ایراناقلیتهای قومی در ایرانمسیحیمسیحیان پروتستانسرکوب نوکیشان مسیحیمسیحیان غیر تثلیسیسرکوب اقلیتهای مذهبیمسیحیانتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیپیروان سایر در ایرانپیروان سایر ادیان ایر انحقوق بشر درایرانمسیحیان در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبیبازداشت مسیحیان در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق شهروندی مسیحیان در ایرانزمان فداییصاحب فدائیصاحب فدایینوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایرانسرکوب مسیحیان در جمهوری اسلامیمسیحیان در جمهوری اسلامیاقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیحق تحصیل مسیحیان در ایرانتحصیل اقلیتهای مذهبیاقلیتهای دینی در ایرانسرکوب مسیحیان تبشیری در ایراننوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحیتجامعه مسیحیان ایرانمسیحیان نوکیشسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانزندانی عقیدتی نوکیش مسیحیجفا بر مسیحیان در ایراننقض حقوق شهروندی مسیحیان در ایرانمسیحیان نوکیش در ایراننقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیحقوق بشر در ایران نیوزحقوق بشر در ایران خبرجامعه مسیحیان در ایرانزندانی عقیدتی مسیحیاجرای حکم شلاق صاحب فداییاجرای حکم شلاق صاحب فدائیاجرای حکم شلاق زمان فدایی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: