•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
یکشنبه, ژانویه 29

حکم ۸۰ ضربه شلاق صاحب فدایی، نوکیش مسیحی اجرا شد

0
1139

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۹، حکم شلاق زمان « صاحب » فدایی، نوکیش مسیحی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ماده ۱۸، روز یکشنبه ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۹، زمان « صاحب » فدایی، نوکیش مسیحی غیر تثلیثی، محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین، که علاوه بر تحمل ۶ سال حبس تعزیری به ۸۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم شده بود پس از انتقال به شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین به ریاست محمدمهدی براعه، متحمل حکم شلاق خود شد. 

بر این اساس، اتهامی که منجر به صدور ۸۰ ضربه شلاق تعزیری برای زمان « صاحب » فدایی، نوکیش مسیحی شده حضور وی در مراسم عشای ربانی « یکی از ۷ آیین مقدس و مناسک مذهبی مسیحیان که به آن تقسیم مقدس – راز محراب و راز خجسته، هم گفته می شود و اولین یکشنبه هر ماه میلادی در آن جرعه ای شراب و تکه ای نان » را مسیحیان پس از انجام دعا و روخوانی از بخشی از انجیل به یاد آخرین شامی که عیسی مسیح، در شب بازداشت خود توسط سربازان رومی با حواریون خود خورد، می خورند » بوده است.”

این نوکیش مسیحی، در تاریخ ۸ آبان ماه ۱۳۹۹، پس از تودیع سند به مرخصی اعزام و در تاریخ ۱۲ آبان ماه، پس از اتمام مرخصی ۵ روزه اش برای سپری کردن باقی مانده دوران حبس به زندان اوین بازگشت. 

صاحب « زمان » فدائی، در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام تشکیل کلیساهای خانگی به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عیناً تائید و به ابلاغ صاحب « زمان » فدائی رسید. از تصویب بخشنامه کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، پرونده صاحب « زمان » فدائی، در جلسه دادرسی مجدد که توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در مرداد ماه ۱۳۹۹، برگزار شد محکومیت وی به ۶ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

این شهروند دگراندیش مذهبی، در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵, در جریان برگزاری مراسم کلیسای خانگی به همراه یوسف ندرخانی, تینا « فاطمه » پسندیده, محمدعلی « یاسر » مسیب زاده و محمد وفادار در پی یورش ماموران اداره اطلاعات رشت بازداشت شدند. یوسف ندرخانی و همسرش فاطمه پسندیده ساعتی پس از این بازداشت آزاد شدند. صاحب « زمان » فدائی، چندی بعد پس از اتمام مراحل بازجوئی و در بازداشتگاه اداره اطلاعات، با تودیع وثیقه بطور موقت آزاد شد. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده صاحب « زمان » فدائی و ۳ نوکیش مسیحی دیگر پرونده این افراد در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست قاضی وقت “ماشاالله احمدزاده” مورد بررسی قرار گرفت و این نوکیشان مسیحی از بابت اتهامات تشکیل و راه اندازی کلیساهای خانگی و تبلیغ مسیحیت , هر یک به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند. همچنین یوسف ندرخانی، علاوه بر حبس تعزیری به تحمل ۲ سال تبعید به شهرستان نیک شهر و محمدرضا امیدی هم به ۲ سال تبعید به شهرستان برازجان محکوم شدند. 

با ارجاع پرونده صاحب « زمان » فدائی و  ۳ نوکیش مسیحی دیگر به دادگاه تجدیدنظر پرونده این افراد در خرداد ماه ۱۳۹۷,  توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر, حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا به تائید این دادگاه رسید. این حکم براساس بخشنامه مصوب ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، در حالی که صاحب « زمان » فدائی، به همراه ۳ همراه پرونده ای خود در زندان اوین دوران حبس شان را سپری می کنند از ۱۰ سال به ۶ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

سرکوب مسیحیان در ایران در حالی رو به گسترش است که در مجامع بین المللی و از سوی محمد جواد ظریف و مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات اعمال رفتارهای قهرآمیز و برخوردهای فراقانونی با نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی نیز انکار شده است. 

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده‌ و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

افزایش این فشارها بر مسیحیان و سایر اقلیتهای مذهبی در حالی است که براساس ماده ۲۵ منشور حقوق شهروندی که در دولت حسن روحانی رونمایی شده آمده است: “شهروندان از حق آزادی اندیشه برخوردارند. تفتیش عقاید ممنوع است و هیچکس را نمی­توان به صرف داشتن عقیده­ای مورد تعرض و مؤاخذه قرار داد.”

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۲ ,  ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر رفتاری بدون تبعیض و محفوظ ماندن حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و انجام تبلیغات و آموزشهای مذهبی را برای افراد تاکید کرده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم با هر نوع اتهام، ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هانوکیشان مسیحی در ایرانمسیحیان پرتستاناجرای حکم شلاقبناهای مسیحیان در ایراناقلیتهای قومی در ایرانتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایرانمسیحیان در ایراننوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایرانسرکوب مسیحیان تبشیری در ایرانجفا بر مسیحیان در ایراناجرای حکم شلاق صاحب فداییمسیحیان ایرانپیروان سایر ادیانشورای حقوق بشر سازمان ملل متحدمسیحیان غیر تثلیثیسرکوب مسیحیان در ایرانمسیحینقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبیسرکوب مسیحیان در جمهوری اسلامینوکیشان مسیحی ایرانینقض حقوق شهروندی مسیحیان در ایراناجرای حکم شلاق صاحب فدائیحقوق بشرمسیحیان فارس زباننقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایرانمسیحیان غیرتثلیثیاذیت و ازار مسیحیان در ایرانمسیحیان پروتستانحقوق بشر در جمهوری اسلامیبازداشت مسیحیان در ایرانمسیحیان در جمهوری اسلامینوکیشان مسیحیتمسیحیان نوکیش در ایراناجرای حکم شلاق زمان فداییاقلیتهای مذهبیمسیحیان آشوریحقوق پیروان سایر ادیان در ایرانمسیحیان فارس زبان ایراننوکیش مسیحیمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیجامعه مسیحیان ایراننقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیزندانی عقیدتیزمان فدائیحقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق مسیحیان در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحیپیروان سایر در ایرانحقوق شهروندی مسیحیان در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیمسیحیان نوکیشحقوق بشر در ایران نیوزاقلیتهای مذهبی در ایرانمسیحیان تبشیریمسیحیان جفا دیدهنوکیشان مسیحیسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانمسیحیان غیر تثلیسیپیروان سایر ادیان ایر انزمان فداییحق تحصیل مسیحیان در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیحقوق بشر در ایران خبرپیروان سایر ادیان در ایراناعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایرانصدور حکم شلاقسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانجفا بر مسیحیان ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیحقوق بشر درایرانصاحب فدائیتحصیل اقلیتهای مذهبیحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانجامعه مسیحیان در ایرانحقوق بشر در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلستبعیض بر اقلیتهای مذهبیسرکوب مسیحیان ایرانمسیحیانصاحب فداییاقلیتهای دینی در ایرانزندانی عقیدتی نوکیش مسیحیزندانی عقیدتی مسیحی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.