•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۱
دوشنبه, دسامبر 5

حکم حبس تعزیری سعید سنگر لغو و پرونده به شعبه هم عرض ارجاع شد

0
348

حقوق بشر  در ایران – امروز چهارشنبه ۷ آبان ماه ۱۳۹۹، شعبه دیوان عالی کشور پس از بررسی مجدد حکم حبس تعزیری سعید سنگر، زندانی سیاسی را لغو و پرونده وی را به شعبه هم عرض ارجاع کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۵ آبان ماه ۱۳۹۹، حکم ۱۵ سال حبس تعزیری صادره بر علیه سعید سنگر – فرزند: مصطفی – متولد اردیبهشت ماه ۱۳۵۲ – اهل شهرستان پیرانشهر و زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه پس از لغو در شعبه دیوان عالی کشور برای بررسی و صدور حکم مجدد به شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه ارجاع شد. سعید سنگر از جمله زندانیان سیاسی قدیمی در ایران است که تا به امروز ۱۹ سال حبس را در زندان مرکزی ارومیه در محرومیت از حقوق شهروندی خود سپری کرده است. 

به نقل از یک منبع نزدیک به این زندانی سیاسی در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “حکم صادره توسط شعبه دیوان عالی کشور پس از تائید درخواست اعاده دادرسی با لغو ۱۵ سال حبس تعزیری صادره قبلی از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه برای بررسی مجدد پرونده به شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه بعنوان شعبه هم عرض ارجاع شد و جلسه دادرسی وی طی هفته های آتی برگزار می شود.”

این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۹, در پرونده جدید خود از بابت اتهام “عضویت در گروههای معاند نظام « مجاهدین خلق»”, توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب در این شهرستان به ریاست “علی شیخلو”, در مجموع به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, جلسه دادرسی بر پرونده سعید سنگر توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی “علی شیخلو” برگزار شده بود و این زندانی سیاسی از بابت اتهام عضویت در گروههای معاند نظام «مجاهدین خلق»,  با حضور وکیل تسخیری به جلسه دادرسی اعزام و مورد محاکمه قرار گرفته بود. 

در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۸, با توجه به ابلاغ احضاریه ای کتبی به شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه برای حضور در جلسه دادرسی احضار شد که به دلیل عدم حضور قاضی شعبه مذکور جلسه دادرسی لغو و به تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸ موکول شده بود. 

همچنین در تاریخ ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۸, سعید سنگر, پس از اعزام به شعبه ۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه از بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام, ارتباط با رسانه های معاند نظام و عضویت در گروههای معاند نظام «مجاهدین خلق»” توسط بازپرس شعبه مذکور مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود. 

سعید سنگر, در سال ۱۳۹۶, از بابت پرونده ای دیگر با اتهام تبلیغ علیه نظام مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود اما به دلیل عدم وجود سند بر علیه وی از اتهام مذکور تبرئه شده بود. 

سعید سنگر, پیش از این در تاریخ ۱۴ آبان ماه سال ۱۳۸۶, از زندان مرکزی ارومیه به زندان مرکزی سنندج واقع در استان کردستان منتقل شده بود. این زندانی سیاسی مجدداً در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۴ به زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شد. 

این زندانی سیاسی بعدها پس از انتقال به تهران و تحمل سلول انفرادی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین به مدت ۲ سال بطور بلاتکلیف در این زندان رها شده بود. نهایتاً در سال ۱۳۸۲ این فعال سیاسی  به زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شد. 

در سال ۱۳۹۶, در حالی که سعید سنگر, این زندانی سیاسی شانزدهمین سال حبس تعزیری خود را در زندان مرکزی ارومیه سپری می کرد بنابر اعلام شعبه ۴ اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب سنندج حکمش به ۱۸ سال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد.

سعید سنگر، در شهریور ماه ۱۳۷۹, توسط ماموران اداره اطلاعات در این شهرستان بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی با اتهامات محاربه و ارتباط با سازمان مجاهدین خلق، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی وقت شعبه مذکور، فاطمی، به اعدام محکوم شده بود. این حکم پس از اعتراض در محله تجدیدنظرخواهی در سال ۱۳۸۲ به حبس ابد تغییر پیدا کرد.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هادادگاه انقلابشعبه اول دادگاه انقلاب ارومیهحبس تعزیری درجه ۸اعدام در زندان مرکزی ارومیهشعب دیوان عالی کشورحبس تعزیری سعیدسنگردادگاه انقلاب ارومیهسعید سنگرزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهسعیدسنگر زندانی سیاسیشعبه۲دادگاه انقلاب ارومیهدیوان عالی ایرانسلول انفرادی زندان مرکزی ارومیهشعبه دو دادگاه انقلاب ارومیهنقض حقوق بشر در زندان مرکزی ارومیهزندانیان سیاسیشعبه ۳۳ دیوان عالی کشورحبس تعزیری زندانیان سیاسیشعبه 1 دادگاه انقلاب ارومیهشعبه ۲۷ دیوان عالی کشورزندانیان سیاسی و عقیدتیبند ۱۲ زندان مرکزی ارومیهشعبه ۴۷ دیوان عالی کشورشعبه دیوان عالی کشورشعبه یک دادگاه انقلاب ارومیهزندان مرکزی ارومیهبند۱۲ زندان مرکزی ارومیهسلول انفرادی در زندان مرکزی ارومیهشعبه 2 دادگاه انقلاب ارومیهشعبه2دادگاه انقلاب ارومیهحبس تعزیریبند جوانان زندان مرکزی ارومیهشعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیهزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیعلی شیخلو دادگاه انقلاب ارومیهسعید سنگر زندانی سیاسیدیوان عالی کشورزندانیان سیاسی در ایرانشعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیهزندان مرکزی ارومیه کرونابند دوازده زندان مرکزی ارومیهحبس تعزیری سعید سنگر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.