•                  
شنبه , ۰۴ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, ژوئن 25

اعزام امین خاکی و ماهرخ قنبری, دو تن از زندانیان نوکیش مسیحی به مرخصی

0
1229

حقوق بشر در ایران – روز دوشنبه ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, امین خاکی, نوکیش مسیحی غیر تثلیثی محبوس در زندان قزلحصار کرج به مرخصی اعزام شد. این نوکیش مسیحی در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۱۴ ماهه خود می باشد. همچنین رخساره « ماهرخ » قنبری, دیگر نوکیش مسیحی محبوس در بند زنان زندان قزلحصار کرج هم پس از تودیع قرار وثیقه به مرخصی اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان ماده ۱۸, روز دوشنبه ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, رخساره « ماهرخ » قنبری », نوکیش مسیحی محبوس در بند زنان زندان قزلحصار کرج که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود می باشد به مرخصی ۳۶ روزه اعزام شد. همچنین در همان روز امین خاکی, دیگر شهروند مسیحی محبوس در زندان قزلحصار کرج هم پس از تودیع قرار وثیقه به مدت ۳۶ روز به مرخصی اعزام شد. 

براساس این گزارش, امین خاکی, نوکیشی مسیحی, پس از تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان به مدت ۳۶ روز به مرخصی اعزام شد. همچنین رخساره « ماهرخ » قنبری, دیگر نوکیش مسیحی هم با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰ میلیون تومان به مدت ۳۶ روز به مرخصی اعزام شد.

اعطای این مرخصی به زندانیان در راستای شیوع ویروس کرونا در کشور می باشد. عدم دسترسی زندانیان محبوس در زندانهای ایران به مواد ضدعفونی کننده محیط و تکمیل نبودن تجهیزات پزشکی در بهداری زندانها از جمله دلایلی است که می تواند جان زندانیان را از مراحل اولیه ابتلا به ویروس مرگ بار کرونا در معرض تهدید صد در صد قرار بدهد.

علیرغم اعزام امین خاکی و ماهرخ قنبری به مرخصی اما کماکان بسیاری دیگر از زندانیان عقیدتی و سیاسی در زندانهای ایران علیرغم واجد شرایط بودن در بخشنامه اخیر رئیس قوه قضائیه مبنی بر “مرخصی به زندانیان با محکومیت زیر ۵ سال”، از این حق خود محروم هستند. 

لازم به ذکر است, امین خاکی, نوکیش مسیحی ساکن استان البرز, از بابت پرونده ای که وی بعنوان متهم ردیف اول آن با اتهام “تبلیغ علیه نظام” به دلیل تکرار جرم به تحمل ۱۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد از تاریخ ۱۶ تیرماه ۱۳۹۸, به همراه میلاد گودرزی، علیرضا نورمحمدی، شهاب الدین شاهی, امین خاکی و یعقوب ناطقی, دیگر متهمان این پرونده جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس بازداشت و به زندان قزلحصار کرج شدند. 

 امین خاکی, بعنوان متهم ردیف اول این پرونده در اسفند ماه ۱۳۹۷, با توجه به رای صادره از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج, از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به دلیل تکرار جرم به تحمل ۱۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این نوکیش مسیحی, پیش از این و در سال ۱۳۹۲ در پرونده ای دیگر به همراه ۶ تن دیگر از نوکیشان مسیحی غیر تثلیثی, بازداشت و به تحمل حبس محکوم شده بود و در زمان بازداشت دوم چند از آزادی وی از زندان اهواز نگذشته بود.

 در تاریخ ۲۱ آذرماه ۱۳۹۶, در پی یورش نیروهای امنیتی به ۲ باب منزل مسکونی درکرج این “نوکیشان مسیحی غیر تثلیثی” که در حال برگزاری کلیسای خانگی بودند از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تفتیش کامل منازل مسکونی این افراد برخی لوازم از قبیل  گوشی های موبایل, تبلت, لب تاپ و همچنین تعدادی کتاب مقدس، جزوات مسیحی و تعدادی تصاویر مسیحی را نیز ضبط کرده و به همراه این افراد به بازداشتگاه نیروهای امنیتی منتقل کرده بودند. 

همچنین رخساره « ماهرخ » قنبری, نوکیش مسیحی ساکن کرج که پیش از این از بابت فعالیتهای مذهبی و تغییر دین توسط دادگاه انقلاب استان البرز به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود پس از ابلاغ احضاریه و مراجعه به واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب استان البرز, در تاریخ ۲۲ مهر ماه ۱۳۹۸, بازداشت و به زندان منتقل شد. 

این نوکیش مسیحی, با دارا بودن ۶۱ سال سن پیش از این از بابت فعالیتهای مرتبط با اعتقاد مذهبی وی به مسیحیت و تغییر دین توسط ماموران وزارت اطلاعات در کرج بازداشت شده بود و پس طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده “رخساره « ماهرخ » قنبری”, وی در تیر ماه ۱۳۹۸, از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام از طریق تبلیغ مسیحیت” توسط دادگاه انقلاب کرج به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم پس از ارجاع به دادگاه تجدیدنظر عینا مورد تائید قرار گرفت. 

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در طی نشستی که در پارلمان بریتانیا برگزار شد وضعیت نوکیشان مسیحی در ایران را بسیار نگران‌کننده خواند. او افزود که این موضوع از “دغدغه‌ها و نگرانی‌های” اوست و در سال‌های آینده او با جدیت به این موضوع خواهد پرداخت.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۲ ,  ماده ۱۸ و ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر رفتاری بدون تبعیض و محفوظ ماندن حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و انجام تبلیغات و آموزشهای مذهبی را برای افراد تاکید کرده است. 

برچسب هاماهرخ قنبریمرخصی به زندانیمرخصی زندانیمرخصی زندانی سیاسیمرخصی زندانیانمرخصی زندانیان سیاسیمسیحیمسیحیانمسیحیان فارس زبانمسیحیان فارس زبان ایرانمسیحیان نوکیشمسیحیان کرجمسیحیان پروتستانمسیحیان پروتستان در ایرانمسیحیان پرتستانمسیحیان آشوریمسیحیان آشوری در ایرانمسیحیان ایرانمسیحیان ارمنیمسیحیان ارمنی در ایرانمسیحیان تبشیریمسیحیان جفا دیدهمسیحیان در ایرانمسیحیان در جمهوری اسلامیمسیحیان رشتمسیحیان غیر تثلیثیمسیحیان غیر تثلیسیمسیحیان غیرتثلیثیمسیحیتمسیحیت ستیزی حکومت جمهوری اسلامی در ایراننوکیش مسیحینوکیشاننوکیشان مذهبی در ایراننوکیشان مسیحنوکیشان مسیحینوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحی در ایارننوکیشان مسیحی در ایراننوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامینوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایراننوکیشان مسیحیتامین خاکیاعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایراناعزام به مرخصیبازداشت نوکیشان مسیحی در دزفولجفا بر مسیحیان ایرانجامعه مسیحی در ایرانجامعه مسیحیان ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندانی مسیحیزندانی مسیحی ارمنی تبارزندانی عقیدتی نوکیش مسیحیزندانیان مسیحیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان عقیدتی در ایرانسرکوب مسیحیان ایرانسرکوب نوکیشان مذهبیسرکوب نوکیشان مسیحیسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیسرکوب نوکیشان در ایرانسرکوب جامعه مسیحیسرکوب جامعه مسیحی در ایرانسرکوب شهروندان مسیحیسرکوب شهروندان مسیحی در ایرانشهروند مسیحیشهروندان مسیحیشهروندان مسیحیانشهروندان نوکیش مسیحی در ایرانشهروندان زندانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: