•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

شیوع ویروس کرونا در زندانهای ایران و احتمال بیماری زندانیان محبوس

0
1211

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, پس از اعلام مسئولان وزارت کشور مبنی بر شیوع ویروس کرونا در ایران و موج سریع واگیر این ویروس در کشور و سیر صعودی ابتلای شهروندان ایران به این ویروس مهلک که می تواند باعث مرگ انسان شود را درگیر کرده و در این میان زندانیان سیاسی و عقیدتی محبوس در زندانهای سراسر کشور در معرض ابتلا به این ویروس هستند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه وسعت واگیر بیماری کرونا که می تواند سریعا باعث سلب حیات افراد شود و از سوی دیگر مواردی از شیوع این ویروس در زندان‌های ایران و ابتلای دستکم چند زندانی در زندان مرکزی ارومیه، زندان مرکزی خرم آباد, زندان قزلحصار به این بیماری مهلک مثبت بوده است.

نبود امکانات بهداشتی جهت انجام آزمایش‌های لازم برای تشخیص تست ویروس کرونا باعث نگرانی زندانیان و خانواده‌های آنها شده است.

همچنین در برخی از این زندان‌ها برخی افرادی که علایم واضح ابتلا به کرونا ویروس مانند تب و سرفه‌های شدید را از خود نشان می‌دهند تنها با دستگاه تب سنج مورد معاینه قرار می‌گیرند و مجددا به بندهای عمومی بازگردانده می‌شوند.

با توجه به اینکه بهداری‌های این زندان‌ها به امکانات اولیه و پزشکان متخصص جهت تشخیص و مداوای مبتلایان به کرونا دسترسی ندارند و در صورت شیوع آن فاجعه‌ای انسانی در زندان‌های ایران رخ خواهد داد.

از جمله مواردی که می تواند باعث ابتلای افراد به این بیماری بشود اجتماع و نگهداری افراد در مکان بسته، سرعت بالای انتقال ویروس کرونا، تغذیه نامناسب و کمبود امکانات بهداشتی در زندان های کشور می‌تواند بستر مناسبی برای شیوع این بیماری در ابعاد وسیع باشد.

همچنین گزارش‌هایی از موارد مشکوک ابتلا به این بیماری در زندان مرکزی کرج و ممنوع ملاقاتی زندانیان منتشر شده است. زندانیان سیاسی و عقیدتی به بند کارگری منتقل شده و بند آنان تبدیل به قرنطینه زندانیان مشکوک به ویروس کرونا شده است. به نظر می‌رسد نزدیکی این بند با بهداری زندان و دسترسی آسان و بی‌واسطه بهداری به آن منجر به این تصمیم گیری شده است.

با توجه به محیط بسته زندان، تغذیه نامناسب، نبود امکانات بهداشتی و پزشکی لازم، تراکم بالای جمعیت، بروز موارد مشکوک کرونا در برخی زندانها موجب نگرانی زندانیان و خانواده های آنان شده است.

در برخی زندانها مانند سنندج، و خرم آباد زندانیان خواستار دریافت امکانات بهداشتی لازم و همینطور قرنطینه شدن افراد مشکوک به این بیماری شده اند و تهدید کرده اند در صورت تداوم بی توجهی به اعتصاب غذا دست خواهند زد، زندانهای دیگر از جمله زندانهای کرج، تبریز، اوین همراه با بسیاری از زندانهای کشور ملتهب از این وضعیت هستند.

همچنین گزارشها حاکی از این است که یک زندانی ۴۴ ساله به نام حمیدرضا در زندان تهران بزرگ با علائم مشکوک به ویروس کرونا در سایه کارشکنی مسئولین در اعزام به بیمارستان تخصصی و عدم رسیدگی مناسب پزشکی جان خود را از دست داده است. این فرد که یک متهم مالی بوده است در ابتدا علائم سرماخوردگی در خود دید و با گذشت چند روز با شروع شدن سرفه هایش در زندان جان خود را از دست داد.

این در حالی است که کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در این باره اظهار داشته است: “در مجموع تاکنون گزارش خاصی مبنی بر تشخیص قطعی این بیماری در زندان نداشته‌ایم، ولی این موضوع ناممکن هم نیست”.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, خانواده های ۲۴ نفر از زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای تهران بزرگ, زندان اوین و زندان رجائی شهر کرج در نامه ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی از وی خواستند برای پیشگیری از فاجعه انسانی که شیوع ویروس کرونا می تواند برای هر انسانی داشته باشد خواهان آزادی یا اعطای مرخصی به زندانیان شدند. در این نامه خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه آمده است “زندانیان به خاطر عدم برخورداری از امکانات بهداشتی و درمانی مناسب و قابل قبول و به دلیل زندگی جمعی و تنگاتنگ به شدت در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند”.

روز گذشته نیز صدیقه مالکی فر، همسر هاشم خواستار، زندانی سیاسی در مشهد از ارسال نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه در همین خصوص خبر داده بود. در این نامه، عواقب “انتشار این بیماری خطرناک در میان زندانیان” را بر عهده قوه قضائیه دانسته‌اند.

فاطمه شیرزاد، خواهر سعید شیرزاد زندانی سیاسی در زندان رجایی شهر کرج در حساب شخصی خود توئیتر درباره خطر بالای شیوع بیماری در زندان‌ها خطاب به رئیس قوه قضاییه نوشته است:” آقای رئیسی لطفا به فکر زندانیان هم باشید. اگر کرونا به زندان‌ها منتقل شود فاجعه رخ می‌دهد. برادر من، سعید شیرزاد مشکل کلیوی دارد و دیگر زندانیانی که بیماری دارند اگر به کرونا مبتلا شوند، واقعا جانشان به خطر می‌افتد”.

همزمان علیرضا روشن، از فعالان حقوق دراویش گنابادی در تاریخ ۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, در صفحه شخصی خود  از انتقال زندانیان زندان مرکزی کرج و شناسایی مواردی از کرونا خبر داده بود.

همزمان زنان زندانی در بند نسوان اوین نیز طی نامه‌ای خواهان لغو موقت ملاقات‌های حضوری خود شده‌اند.

از سوی دیگر فعالان ملی مدنی, در تبریز هم از شیوع ویروس مشکوک به کرونا در زندان مرکزی تبریز اظهار نگرانی کردند. 

در توضیحات بیشتر در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران لازم به ذکر است؛ این ویروس, به شدت در حال سرایت به انسانهاست و موجی از نگرانی را در ایران پس از گذشت ۳هفته از ورود این بیماری در کشور و اعلام دیر هنگام مسئولان وزارت بهداشت پس ابتلای ۱۳۹ نفر به این بیماری و جان باختن ۱۹ نفر به نسبت سایر کشورهای دیگر که در حال مبارزه با این بیماری هستند بوجود آورده است.

همچنین وزارت بهداشت ایران از روز ۳ اسفند انتشار آمار روزانه موارد ابتلا و مرگ را آغاز کرد. اطلاعاتی در مورد موارد احتمالی در روزهای قبل وجود ندارد. همچنین تردیدهایی درباره دقیق بودن آمارهای اعلام شده مطرح شده است. از جمله از سوی نماینده قم در مجلس ایران. با این حال تنها آمار رسمی داده‌های وزارت بهداشت ایران است.

روز سه شنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, احمد امیرآبادی فراهانی, نماینده مردم قم در مجلس اعلام کرد در حوزه انتخابیه وی یعنی شهر قم که کانون شیوع این بیماری بوده از نظر شیوع ویروس کرونا وضعیت خوبی ندارد و عملکرد دولت و دستگاههای اجرائی در کنترل این ویروس ناموفق بوده و پس از اعلام جان باختن ۵۰ نفر از شهروندان قم که در اثر بیماری کرونا از آمار جدیدِ مرگ و میر کرونا در این استان که بنا بر تائید مسئولان وزارت بهداشت و درمان مرکز شیوع این بیماری در ایران بوده خبر داد و این نماینده مجلس در ادامه هم تاکید کرد که متاسفانه ۳ هفته پس از ورود این ویروس به کشور موضوع از طرف وزارت بهداشت و مسئولان اعلام عمومی شد.

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: