•                  
سه شنبه , ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, مارس 31

ضیا نبوی, فعال دانشجوئی در پی تب لرز شدید به بهداری زندان منتقل شد.

0
94

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, ضیا نبوی, فعال دانشجویی که طی هفته جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد در پی تب و لرز شدید بهداری زندان منتقل و بستری شد. این فعال دانشجوئی از زندانیان سابق سیاسی می باشد که در سال ۱۳۹۶ پس از تحمل ۹ سال حبس در تبعید از زندان مرکزی سمنان آزاد شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از زیتون, امروز پنجشنبه ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, ضیا نبوی, فعال دانشجوئی و از زندانیان سابق سیاسی که ۲ روز پیش در حالی که به دلیل تب و سرماخوردگی شدید در منزل بستری بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد در پی وخامت حال و تب لرز شدید به بهداری زندان منتقل شد. 

براساس این گزارش: “وخامت اوضاع جسمانی ضیا نبوی به حدی شدید است که امکان بازجوئی از وی وجود ندارد”. همچنین مسئولین زندان اعلام کردند از او تست کرونا گرفته شده اما پیش از مشخص شدن نتیجه آن به خانواده این فعال دانشجوئی اعلام کردند که مبتلا به ویروس کرونا نیست”.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, ضیا نبوی, فعال سیاسی و دانشجوی رشته جامعه شناسی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علامه طباطبائی تهران و از زندانیان سابق سیاسی در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

در حالی ضیا نبوی, فعال دانشجوئی به دلیل تب و لرز شدید در بازداشت بسر می برد که یکی از علائم ابتلا به ویروس کرونا تب لرز می باشد و از سوی دیگر با توجه وسعت واگیر این بیماری که می تواند سریعا باعث سلب حیات افراد شود و از سوی دیگر مواردی از شیوع این ویروس در زندان‌های ایران و ابتلای دستکم چند زندانی در زندان مرکزی ارومیه، زندان مرکزی خرم آباد, زندان قزلحصار به این بیماری مهلک مثبت بوده است.

نبود امکانات بهداشتی جهت انجام آزمایش‌های لازم برای تشخیص تست ویروس کرونا باعث نگرانی زندانیان و خانواده‌های آنها شده است.

لازم به ذکر است, ضیا نبوی, دانشجوی رشته جامعه شناسی در دانشگاه علامه طباطبائی تهران و از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل پیش از این در تاریخ ۱۰ مردادماه ۱۳۹۷ به همراه فرهاد میثمی, فعال مدنی بازداشت شده بود و پس از آن در تاریخ ۱۱ مردادماه همان سال از بازداشت آزاد شده بود. 

این فعال دانشجوئی از جمله زندانیان سیاسی سابق نیز می باشد که در مهرماه سال ۱۳۸۹, به زندان کارون اهواز تبعید شده بود و پس از آن در اواسط اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ به زندان مرکزی سمنان منتقل شد و در نهایت در تاریخ  ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۶، در حالی که نهمین سال حبس تعزیری خود را پشت سر می گذاشت از زندان سمنان آزاد شده بود. 

 ضیا نبوی, همچنین از اعضای تشکل دانشجوئی شورای دفاع از حق تحصیل بود که در خرداد ماه سال ۱۳۸۸ توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی و ارجاع پرونده به دادگاه توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت “پیرعباسی”, از بابت اتهام محاربه از طریق ارتباط موثر با سازمان مجاهدین خلق” به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود که این حکم پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدید نظر استان تهران به ۱۰ سال حبس تعزیری توام با تبعید در زندان مرکزی سمنان تغییر پیدا کرد. 

 سرکوب آزادی بیان و عقیده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است می باشد اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافعال دانشجوئیفعالان دانشجوییفعالان دانشجویی در ایرانفعالان دانشجوئیمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانمحرومیت از حق درمانمحرومیت از حق درمان زندانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانوخامت حالکروناانجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابلبهداری زندان اوینبیماری زندانی سیاسیبازجویی از زندانیانبازجوئیبازداشت و بی خبریبازداشت دانشجویانبازداشت دانشجویان در ایرانبازداشت ضیا نبویتجمعات اعتراضی دانشجویان در ایرانحق درمانحق درمان زندانیحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی دانشجویان در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیدانشگاه نوشیروانی بابلدانشگاه تهراندانشجوی دانشگاه نوشیروانی بابلدانشجوی رشته جامعه شناسیدانشجویاندانشجویان ایراندانشجویان بازداشتیدانشجویان دانشگاه تهراندانشجویان در ایرانرشته جامعه شناسیزندانی سیاسیزندانیان محروم از حق درمانزندانیان سیاسیسرکوب فعالان دانشجوییسرکوب فعالان دانشجوئیسرکوب فعالان دانشجوئی در ایرانسرکوب دانشجویانسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب دانشجویان در ایرانشیوع بیماری کرونا در ایرانضیا نبویضیا نبوی فعال دانشجوئیضیانبوی فعال دانشجوییضیانبوی فعال دانشجوئیضیاء نبویضیائی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: