•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

دادگاه مطبوعات: مدیر مسئول نشریه اقتصادی آسیا مجرم شناخته شد

0
413

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, شعبه ۳ دادگاه کیفری ۱ استان تهران, به ریاست قاضی کاشانکی, با صدور حکمی, مدیر مسئول نشریه اقتصادی آسیا را از بابت اتهام تشویق گروهها و افراد به قصد تحریک علیه امنیت ملی مجرم شناخت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز یکشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, مدیر مسئول پایگاه خبر عصر امروز از بابت اتهامات “نشر اکاذیب” و “افترا و تهمت به مسئولان”, از سوی شعبه ۳ دادگاه کیفری ۱ استان تهران, به ریاست قاضی کاشانکی, مورد محاکمه قرار گرفت و این فعال رسانه ای از بابت اتهام افترا و تهمت به مسئولان مجرم شناخته شد و از بابت اتهام نشر اکاذیب هم توسط دادگاه تبرئه شد. 

براساس این گزارش؛ در جلسه دادرسی بر پرونده مدیر مسئول نشریه اقتصادی آسیا پس از محاکمه از بابت اتهام “تشویق گروه ها به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت و منافع حکومت”, مورد محاکمه قرار گرفت و بدون هیچگونه گذشت این فعال رسانه ای محکوم شد. 

لازم به ذکر است؛ به این پرونده‌های مطبوعاتی در شعبه ۳ دادگاه کیفری یک استان تهران با حضور اعضای هیئت منصفه دادگاه مطبوعات و به ریاست قاضی کاشانکی رسیدگی شده است. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

 “ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: