•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

زندان رجائی شهر: انتقال ۳ زندانی به سلول انفرادی همزمان با اجرای اعدام ۱ زندانی متهم به قتل

0
1822

حقوق بشر در ایران – سحرگاه امروز یکشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, پیمان شیخی, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس اندرزگاه ۱ زندان رجائی شهر کرج که پیشتر جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود اعدام شد. همچنین صبح امروز علی یعقوبی و ۲ زندانی دیگر با نامهای خانوادگی عباسی و فیضی پور جملگی از بابت اتهام قتل عمد که پیش از این احکام اعدام آنها توسط مراجع قضائی تائید شده بود جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه امروز یکشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, پیمان شیخی, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در اندرزگاه ۱ زندان رجائی شهر کرج که پیش از این جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود اعدام شد. 

همچنین صبح امروز یکشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, علی یعقوبی, و ۲ زندانی دیگر با نامهای خانوادگی عباسی و فیضی پور از اندرزگاه ۲ زندان رجائی شهر کرج پس از فراخوانده شدن به دفتر رئیس این اندرزگاه جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, انتقال پیمان شیخی, به همراه داوود طالبی دیگر زندانی محکوم به اعدام از بابت اتهام قتل عمد در زندان رجائی شهر کرج به سلول انفرادی را اطلاع رسانی کرده بود. 

همزمان با اعلام خبر انتقال پیمان شیخی, به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام یک منبع نزدیک به این زندانی در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرده بود: ” پیمان شیخی, پیش از این و در تاریخ ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۶, به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام منتقل شده بود که در نهایت پس از کسب مهلت جهت اخذ رضایت از ولی دم مقتول به اندرزگاه بازگردانده شده بود”.

اجرای احکام اعدام داوود طالبی و دستکم ۱۰ زندانی دیگر متهم به قتل عمد که به همراه پیمان شیخی به سلول انفرادی منتقل شده بودند توسط حقوق بشر در ایران در حال بررسی می باشد.  

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: