•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

سه دانشجوی بازداشت شده در تهران آزاد شدند

0
1882

حقوق بشر در ایران – روز جاری, دانیال جعفری, علی غلامی و عادل گرجی, سه تن از فعالان دانشجوئی دانشکده هنر و معماری دانشگاه تهران که در جریان تجمع اعتراضی در اعتراض به نقل مکان این واحد از دانشگاه تهران به مکانی دیگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۸, عادل گرجی, علی غلامی و دانیال جعفری, سه تن از دانشجویان دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد تهران که در جریان برگزاری تجمع اعتراضی در اعتراض به نقل مکان این دانشگاه از میدان فلسطین تهران به سوهانک توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند آزاد شدند. 

 بازداشت “عادل گرجی”, “دانیال جعفری” و “علی غلامی”, دانشجویان دانشگاه تهران در جریان تجمع اعتراضی به دلیل انتقال دانشکده هنر دانشگاه تهران از میدان فلسطین به سوهانک تهران در حالی صورت گرفت که دانشجویان منتقد دلیل مخالفت خود با این جابجائی مکانی را دور افتادن دانشجویان از مرکز شهر عنوان کرده بودند. 

لازم به ذکر است, “عادل گرجی”, فعال دانشجوئی پیش از این و در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه سالجاری در جریان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه با تودیع قرار کفالت بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده بود. 

سرکوب فعالان دانشجوئی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.