•                  
شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۰
شنبه, نوامبر 27

محکومیت داوود رضوی, فعال سندیکائی به پنج سال حبس تعلیقی

0
318

داوود رضوی, عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه  طی حکمی از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۵ سال حبس تعلیقی محکوم شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران طی حکمی داوود رضوی از اعضای سندیکاری شرکت واحد اتوبوسرانی را به ۵ سال حبس محکوم کرده است. بر اساس رای دادگاه این حکم به مدت ۵ سال به حالت تعلیق درآمده است.

داوود رضوی با اعلام اینکه خبر را صالح نیکبخت، وکیل دادگستری به وی اعلام کرده است گفت: آقای نیکبخت شخصا به دادگاه احضار شد و حکم را ملاحظه کرد. به آقای نیکبخت اعلام کرده‌اند اگر تا ۵ سال پرونده جدیدی برای من باز نشود یا محکومیت جدیدی نگیرم، این حکم برقرار خوراهد بود. لازم به ذکر است که جلسه دادرسی در پرونده این فعال سندیکائی و راننده بازنشسته شرکت واحد در دادگاه بدوی  توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» برگزار و وی  به تحمل ۵ سال حبس محکوم شده بود. در حکم صادره اساس اتهام او «برگزاری تجمعات به بهانه‌های مختلف از جمله روز جهانی کارگر و حداقل دستمزد کارگران» و تهیه و انتشار عکس از این تجمعات که دادگاه آن را «خوراک تبلیغاتی ضد انقلاب» نامیده، عنوان شده بود.

روز سه‌شنبه ۱۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، جلسه دادگاه تجدیدنظر داود رضوی در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار شده بود. در این جلسه دادگاه محمدصالح نیکبخت، وکیل مدافع داود رضوی، با رد ادعای دادگاه مبنی بر انتساب اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” از فعالیت‌های سندیکایی داود رضوی دفاع کرده و مشارکت در مراسم روز جهانی کارگر و پیگیری مطالبات کارگری از جمله حق مسکن و حق حداقل دستمزد را امری قانونی دانست. وی در نهایت از دادگاه برای موکلش درخواست تبرئه کرده بود.

سرکوب فعالان مدنی و همچنین سرکوب آزادی بیان از جمله موارد نقض کننده اسناد بین المللی حقوق بشر من جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است.

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: