•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

دادگاه تجدیدنظر: کاهش محکومیت سحر کاظمی, فعال محیط زیست

0
472

شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر سنندج, طی حکمی محکومیت صادره برای سحر کاظمی, فعال محیط زیست ساکن این شهر را از ۵ سال به ۲۰ ماه حبس تعزیری کاهش داده است.

به گزارش  حقوق بشر در ایران، سحر کاظمی, فعال محیط زیست ساکن سنندج از سوی شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر این شهرستان به ۲۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. وی پیش‌تر در تاریخ ۱۱ آذر ماه سال گذشته از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی محاکمه و به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. حکم دادگاه تجدیدنظر سحر کاظمی که هم‌اکنون در کانون اصلاح و تربیت شهر سنندج نگهداری می‌شود، ۲۴ اسفند ۹۷ به وی ابلاغ شده‌است. سحر کاظمی پیش از این نیز در تاریخ  ۱۸ مرداد ماه سالجاری توسط  ماموران اداره اطلاعات سنندج و بدون در دست داشتن حکم قضائی به منزل سحر کاظمی وارد شده و پس از بازرسی کامل منزل این فعال مدنی و پس از ضبط برخی لوازم شخصی، وی را بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل کرده بودند.  لازم به ذکر است که مادح فتحی همسر به همراه مهوش امیری مادر سحر کاظمی در تاریخ ۲۴ آبان ماه سالجاری پس از احضار به اداره اطلاعات سنندج بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شده بودند. پرونده  این فعال محیط زیست پس از اعتراض وی به حکم صادره از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج, به دادگاه تجدیدنظر ارجاع شده بود.

همچنین مهوش امیری مادر سحر کاظمی  و همسرش مادح فتحی، روز پنج‌شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷، پس از احضار به اداره اطلاعات سنندج از سوی ماموران امنیتی بازداشت شدند. در تاریخ  ۳ آذرماه سالجاری، سحر کاظمی به همراه  مهوش امیری با سپردن قرار وثیقه و بطور موقت ازاد شده بودند. 

سحر کاظمی در تاریخ  ۱۱ آذرماه سالجاری پس از مراجعه به دادگستری این شهر مجددا بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود.

مادح فتحی، پاییز سال ۱۳۹۶ بازداشت و به مدت سه ماه در سلول های انفرادی و بازداشتگاه ادارە اطلاعات سنندج تحت بازجوئی  نگهداری شده بود.

لازم به ذکر است که مادح فتحی و همسرش سحر کاظمی در مدت زمان بازداشت از تماس و ملاقات با خانواده و دسترسی به وکیل محروم بودند.

سحرکاظمی از مربیان وزرشی ساکن سنندج، بدلیل فعالیت های مسالمت آمیز مدنی و محیط زیستی تا کنون بارها به اداره اطلاعات سنندج احضار و مورد بازجویی قرار گرفته است.

سرکوب فعالان مدنی در ایران که این سرکوبها برحسب فعالیتهای مسالمت آمیز این دسته از شهروندان که به موازات اصول اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق های بین الملی فعالیت میکنند و حکومت جمهوری اسلامی اقدام به سرکوب و بازداشت و احضار و بازجوئی از این دسته از شهروندان میکند مصداق بارز نقض آزادی بیان در ایران میباشد. ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت حق آزادی بیان را برای افراد مورد تاکید قرار داده است و از آن بعنوان حقوق سلب ناشدنی برای هر شهروند یاد کرده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.