•                  
چهارشنبه , ۳۱ شهریور , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, سپتامبر 23

افزایش ۳ ماه دیگر به محکومیت تبعید ابراهیم فیروزی, نوکیش مسیحی

0
546

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, اجرائیه حکم تبعید ابراهیم فیروزی, نوکیش مسیحی توسط شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب رباط کریم برای اجرای ۲ سال و ۸ ماه باقی مانده تبعید این نوکیش مسیحی صادر شد. ابلاغ این اجرائیه با طول مدت ۲ سال و ۸ ماه در حالی است که ابراهیم فیروزی تمام این مدت را در شهرستان سرباز سپری کرده اما بعنوان دوران تبعید وی محسوب نشد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, با ابلاغ اجرائیه تبعید ابراهیم فیروزی, نوکیش مسیحی که از آبان ماه سال گذشته در حال تحمل دوران تبعید ۲ ساله خود در شهرستان سرباز بود علاوه بر تحمل ۸ ماه تبعید دیگر در شهرستان سرباز باید ۳ ماه دیگر هم بعنوان دورانی که اجرای حکم تبعید وی از آذر ماه سال گذشته تعلیق شده بود را در شهرستان سرباز سپری کند.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “ابراهیم فیروزی, از آذر ماه سال ۱۳۹۸ که پرونده تبعید وی به دلیل غیبت ۱ روزه اش از شهرستان سرباز به دادگاه انقلاب رباط کریم ارجاع شده بود در شهرستان سرباز بسر می برد و طی این مدت از این شهرستان خارج هم نشده اما از نظر مسئولان قضائی شهرستان رباط کریم و دادستانی شهرستان سرباز این مدت بعنوان زمان برای بررسی پرونده غیبت این نوکیش مسیحی بوده”. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست محمدرضا عموزاد, با صدور حکمی به علت غیبت ۸ ماه به دوران تبعید ابراهیم فیروزی, نوکیش مسیحی در شهرستان سرباز افزوده بود. با احتساب ۳ ماه زمستان ۱۳۹۸ که این نوکیش مسیحی در شهرستان سرباز سپری کرده اما بعنوان دوران تبعید وی لحاظ نشده مجموع دوران تبعید افزایش یافته در پرونده این نوکیش مسیحی به ۱۱ ماه رسید. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۶ دی ماه ۱۳۹۸, در مصاحبه با این نوکیش مسیحی پیرامون آخرین وضعیت وی در دوران تبعید در شهرستان سرباز را اطلاع رسانی کرده بود.

در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۳۹۸, ابراهیم فیروزی, پس از اتمام دوران محکومیت حبس تعزیری خود و آزادی از بند ۴ سالن ۱۲ زندان رجائی شهر کرج پس از آن در تاریخ ۱۹ آبان ماه سالجاری جهت اجرای حکم ۲ سال تبعید به شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان عازم این شهرستان شده بود. 

این نوکیش مسیحی, به دلیل فعالیت‌های تبلیغی در راستای مسیحیت پس از دو بار احضار از سوی ارگانهای امنیتی، در دی ماه سال ۱۳۸۸ بازداشت و به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.  در بازجویی ها به او گفته بودند اگر اعلام کند مسلمان است، آزاد خواهد شد و در غیر این صورت محاکمه خواهد شد. ابراهیم فیروزی در این پرونده به دلیل گرویدن به مسیحیت و انجام فعالیت‌های تبلیغی به “تبلیغ علیه نظام”و “توهین به مقدسات” متهم شد و پس از ارجاع پرونده به دادگاه این نوکیش مسیحی از اتهام توهین به مقدسات تبرئه شد و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام”، توسط دادگاه انقلاب کرج به ۵ ماه حبس تعزیری و ۵ ماه حبس تعلیقی محکوم شد. با ارجاع  حکم دادگاه بدوی به دادگاه تجدیدنظر و تائید آن این نوکیش مسیحی تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۹۰ از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

ابراهیم فیروزی, پس از آزادی از زندان برای دومین بار از بابت “تلاش برای راه اندازی وبسایت آموزش الهیات مسیحی” در ۱۸ اسفند ماه سال ۱۳۹۱ برای دومین بار بازداشت و راهی زندان اوین شد و پس از ۲ ماه  و طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.

در تاریخ ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۲, دادگاه انقلاب رباط کریم به ریاست “قاضی بابائی” این نوکیش مسیحی را از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” از طریق برگزاری کلاس‌های مذهبی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و همچنین ۲ سال تبعید به شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان محکوم کرد که این حکم پس از ارجاع به دادگاه تجدید نظر عینا تائید شد. 

این نوکیش مسیحی در ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ برای سومین بار بازداشت و به زندان رجایی شهر منتقل شد و ۴ روز بدون تفهیم اتهام و بطور بلاتکلیف در زندان رجایی شهر نگهداری شد و جهت بازجوئی و تکمیل پرونده از این زندان به بند ۲۴۰ زندان اوین در تهران منتقل شد. بازجویی‌های صورت گرفته از ابراهیم فیروزی در زندان اوین توام با توهین و تفتیش عقاید مذهبی وی برای گرفتن اعتراف اجباری همراه بود. 

با ارجاع پرونده ابراهیم فیروزی به دادگاه انقلاب تهران, در تاریخ ۱۴ فروردین ماه ۱۳۹۴ شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه”، این نوکیش مسیحی را از بابت اتهام “تشکیل گروه به قصد بر هم زدن امنیت کشور” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۵ جلسه دادرسی بر پرونده ابراهیم فیروزی در مرحله تجدید نظرخواهی, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار شد و حکم صادره توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران بر علیه “ابراهیم فیروزی”, عینا به تائید دادگاه تجدیدنظر رسید. 

سرکوب مسیحیان در ایران در حالی رو به گسترش است که در مجامع بین المللی و از سوی محمد جواد ظریف و مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات اعمال رفتارهای قهرآمیز و برخوردهای فراقانونی با نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی نیز انکار شده است. 

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در طی نشستی که در تاریخ در پارلمان بریتانیا برگزار شد وضعیت نوکیشان مسیحی در ایران را بسیار نگران‌کننده خواند. او افزود که این موضوع از «دغدغه‌ها و نگرانی‌های» اوست و در سال‌های آینده او با جدیت به این موضوع خواهد پرداخت.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و تبلیغات مذهبی را برای افراد بدون محدودیت آزاد دانسته است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

 

برچسب هامحمدرضا عموزادمحرومیت از تحصیل مسیحیان ایرانمسیحیانمسیحیان فارس زبانمسیحیان فارس زبان ایرانمسیحیان کاتولیک در ایرانمسیحیان پروتستانمسیحیان آشوریمسیحیان ایرانمسیحیان تبشیریمسیحیان جفا دیدهنوکیش مسیحی ابراهیم فیروزینوکیشان مسیحنوکیشان مسیحینوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحی در ایراننوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامینوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایراننوکیشان مسیحیتنامه ابراهیم فیروزیابراهیم فیروزیابراهیم فیروزی محکومیت به تبعیداجرای حکم تبعیداجرای حکم تبعید ابراهیم فیروزیاستان سیستان و بلوچستاناعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایرانبازداشت نوکیشان مسیحی در دزفولتبعید نوکیشان مسیحیتبعید ابراهیم فیروزیتبعید به شهرستان سربازتبعیض بر اقلیتهای مذهبیجفا بر مسیحیان ایرانجامعه مسیحیان ایراندگراندیشان مسیحی در ایرانسرکوب مسیحیان ایرانسرکوب نوکیشان مذهبیسرکوب نوکیشان مسیحیسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیسرکوب دگراندیشان مذهبیسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایرانسرکوب دگراندیشان مسیحی در ایرانسرکوب دگراندیشان در ایرانشهرستان سربازصدور حکم تبعید

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: