•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 14

اقبال زارعی, زندانی سیاسی به اعتصاب غذای خود پایان داد

0
487

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “اقبال زارعی”, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی سقز که در اعتراض به محرومیت از حق دادرسی عادلانه و عدم اجرای دستور رئیس قوه قضائیه, مبنی بر تائید در خواست آزادی مشروط وی دست به اعتصاب غذا زده بود با توجه به وعده مساعدت از سوی مسئولان این زندان به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۸, “اقبال زارعی”, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی سقز که اواخر مهر ماه سالجاری در اعتراض به عدم لحاظ دستور رئیس قوه قضائیه بر پرونده وی برای آزادی و بخشش باقی مانده حبس خود دست به اعتصاب غذا زده بود با توجه به وعده مسئولان این زندان و قاضی اجرای احکام این شهرستان به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این زندانی سیاسی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ پس اعلام اعتصاب غذا از سوی ” اقبال زارعی”, مبنی بر عدم اجرای دستور رئیس قوه قضائیه بر پرونده این زندانی سیاسی و ممانعت اداره اطلاعات سقز در اجرای این دستور قضائی رئیس زندان و همچنین قاضی اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سقز با مراجعه به این زندانی سیاسی وعده پیگیری وضعیت پرونده وی را دادند و به “اقبال زارعی” گفته شد که تا ۱۰ روز آینده مقدمات آزادی وی را فراهم خواهند کرد. 

لازم به ذکر است, “اقبال زارعی”, از تاریخ ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۸, در اعتراض به آنچه که بر عدم اجرای دستور رئیس قوه قضائیه مبنی بر عفو باقی مانده دوران محکومیت حبس وی اعلام اعتصاب غذا کرده بود. 

این زندانی سیاسی در سال ١٣٩۴ از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی از سوی دادگاه انقلاب اسلامی با اتهاماتی “مرتبط با احزاب کرد مخالف نظام” در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

همچنین در طی زمانی که این زندانی جهت تحمل دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود در زندان سقز به سر می برد از حق مرخصی و یا تائید درخواست مبنی بر آزادی مشروط وی علیرغم محیا بودن شرایط استفاده از قانون برای آزادی مشروط در پرونده وی محروم شده است. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۶ آبان ماه ۱۳۹۸ و در حالی که ۲ هفته از اعتصاب غذای این زندانی سیاسی محروم از حقوق شهروندی و حق دادرسی عادلانه گذشته بود پیرامون وضعیت وخیم وی اطلاع رسانی کرده بود. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مساله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: