•                  
سه شنبه , ۰۶ آبان , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, اکتبر 27

احضار احسان سرابی, به شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران

0
363

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران با صدور احضاریه ای احسان سرابی, شهروند ساکن تهران و فرزند راحله راحمی پور را جهت حضور در جلسه دادرسی احضار کرد. احسان سرابی در آذر ماه سال گذشته پس از احضار به دادسرای امنیت تهران بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه بطور موقت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۹, احسان سرابی, شهروند ساکن تهران با توجه به احضاریه دریافتی توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران جهت حضور در جلسه دادرسی به تاریخ ۱۳ اردیبهشت ماه سالجاری فراخوانده شد. 

براساس ابلاغیه صادره از سوی شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران: “از احسان سرابی خواسته تا راس ساعت ۱۱ مورخ ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, برای ارائه دفاعیات خود در جلسه دادرسی حاضر شود”.

در ساعات پایانی سه شنبه ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۸, احسان سرابی, از بابت اتهامات ” توهین به ماموران در حین انجام وظیفه” و “تمرد از دستور ماموران” طی احضاریه ای کتبی از سوی شعبه ۳ دایره بازپرسی دادسرای امنیت تهران به ریاست بازپرس “صمد هادی پور” و با شکایت اطلاعات سپاه پاسداران احضار شده بود. 

بازداشت شهروندان به دلیل بیان انتشار افکار و عقاید آنها ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: