•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

احضار ۴ تن از فعالان کارگری ساکن مسجدسلیمان به دادگاه کیفری

0
499

در پی اعتراض مدیران کارخانه سیمان کارون از حکم صادره مبنی بر تبرئه ۴ از فعالان کارگری شاغل در این واحد صنعتی, این افراد از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری مسجدسلیمان احضار شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از عصر جنوب, چهار تن از فعالان کارگری شاغل در کارخانه سیمان کارون واقع در مسجد سلیمان از توابع استان خوزستان, از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری در این شهر احضار شدند. هویت این ۴ نفر؛ امین حاتمی, فرشاد خدادادیان, خرم آقابیگی, پیمان سلیمی میباشد. 

براساس این گزارش, دلیل این احضار اعتراض مدیران کارخانه سیمان کارون به رای صادره از سوی دادگاه مبنی بر تبرئه این ۴ فعال کارگری از بابت اتهاماتی که مرتبط با اعتصاب سال ۱۳۹۵ این افراد بوده صورت گرفته است.

لازم به یادآوری است که پیشتر نیز و در سال ۱۳۹۶، چهار تن دیگر از کارگران معترض کارخانه سیمان کارون با شکایت کارفرما به پاسگاه شهر گلگیر احضار شده بودند.

گفتنی است که دلیل احضار آنها نیز شرکت در سلسله تجمعات صنفی بود که در زمستان ۱۳۹۵ برگزار شده بود.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: