•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

تعیین زمان دادرسی بر پرونده مجتبی پروین, فعال ملی مدنی

0
493

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “مجتبی پروین”, فعال ملی مدنی ساکن استان اردبیل,  توسط شعبه شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل, جهت ارائه دفاعیات خود از بابت پرونده مفتوحه و حکم صادره قبیل در دادگاه بدوی احضار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی روزهای گذشته, “مجتبی پروین”, فعال ملی مدنی ساکن اردبیل با دریافت ابلاغیه صادره توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر این استان جهت ارائه دفاعیات خود از بابت حکم صادره پیشین توسط دادگاه بدوی که وی را به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری محکوم کرده بود برای ساعت ۱۲, تاریخ ۲۳ مردادماه سالجاری احضار شده است. 

براساس این گزارش, “مجتبی پروین”, در این پرونده توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ اردبیل, از بابت اتهام “تخریب اموال دولتی” به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

لازم به ذکر است, صدور حکم ۳ ماه حبس تعزیری برای “مجتبی پروین”, فعال ملی مدنی به جهت” تخریب خودرو دولتی موضوع گزارش اداره اطلاعات اردبیل” طبق گزارش اداره اطلاعات این شهرستان بود.  

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ شاکی این پرونده فرماندهی نیروی انتظامی استان اردبیل و شاهد آن نیز استناد به صورتجلسه مأموران همین ارگان لحاظ شده بود. همچنین گزارشات مورخه ۹۷/۱۱/۰۴ اداره اطلاعات و پلیس امنیت نیروی انتظامی استان اردبیل در این پرونده نیز از دیگر عوامل مٶثر در صدور رأی برای این پرونده عنوان شده بود.

 “مجتبی پروین” در تیر ماه ۱۳۹۷ به ظن احتمال شرکت در مراسم سالانه قلعه بابک بازداشت شد و با تودیع قرار کفالت موقتا آزاد شده بود. اداره اطلاعت اردبیل با طرح شکایت از مجتبی پروین و طرح اتهام تخریب اموال عمومی که در حین بازداشت وی این فعال ملی مدنی با ماموران امنیتی درگیر شده بود و به خودرو نیروهای امنیتی آسیب زده بود صورت گرفته است. 

طرح این اتهام به مجتبی پروین در حالی صورت گرفت که پیش از این یک منبع مطلع به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود؛  نزدیکان این فعال ملی مدنی اتهام وارده بر مجتبی پروین را بی اساس می دانند و مبنی طرح آن را برای پرونده سازی ذکر کردند. 

قلعه بابک یا دژ بابک، بنا شده در بالای کوهی به بلندای ۲۳۰۰ متر، نزدیک به سه کیلومتری شهر کلیبر. دژ در زمان ساسانیان ساخته شده ولی نام خود را از نام بابک خرمدین، رهبر مبارزان با خلفای عباسی در سال ۸۹۳ میلادی، گرفته است.طی سال‌های اخیر، به طور منظم فعالان ملی مدنی  با حضور در تجمعاتی سالانه در این محل به طرح مطالبات خود می‌پردازند.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌ زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین در ماده ۷ از قانون آئین دادرسی کیفری رعایت حقوق شهروندی متهم در طی روند دادرسی بر پرونده وی تاکید شده است که میتوان محرومیت از حق ملاقات و یا تماس تلفنی فرد در زمان بازداشت را جزء موارد نقض شده از حقوق شهروندی یک متهم دانست. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: