•                  
دوشنبه , ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

احضار و بازداشت ۲ تن از کارگران شرکت هپکو اراک

0
387

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, دو تن از کارگران شرکت هپکو اراک که پیش از این و در جریان تجمعات اعتراضی اخیر توسط ماموران امنیتی بازداشت و سپس با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بودند پس از احضار به دادسرا بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, روز چهارشنبه ۱۱ دی ماه ۱۳۹۸, دو تن از کارگران شرکت هپکو اراک پس از احضار به دادسرا در این شهرستان بازداشت شدند. این کارگران پیش از این هم در جریان تجمعات اعتراضی کارگران این واحد صنعتی که در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات معوقه آنها برگزار شده بود بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بودند. 

براساس اعلام محمد تقی آبایی, مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی: “دو نفر از کارگران شرکت هپکو که نام آنها در بین بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی اخیر کارگران هپکو بود و با قرار وثیقه آزاد شده بودند، مجدداً ۴ روز پیش در پی احضار بازداشت شدند و تا به امروز که ۴ روز از بازداشت آنها می گذرد کماکان در بازداشت هستند”. 

لازم به ذکر است؛ در جریان مجموعه تجمعات اعتراضی کارگران شرکت هپکو اراک در تاریخ ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۸, جمعی از کارگران شرکت هپکو اراک در مسیر ریل راه آهن شمال_جنوب این شهر دست به تجمع اعتراضی زده بودند. این تجمع با مداخله نیروهای انتظامی به خشونت کشیده شد و تعدادی از کارگران معترض بازداشت و مصدوم شده بودند و پس از انتقال به بازداشتگاههای ارگانهای امنیتی با تودیع قرار وثیقه و کفالت بطور موقت آزاد شدند. 

همزمان با رفتارهای قهرآمیز و بازداشت کارگران شرکت هپکو اراک, علی ابراهیمی, نماینده مردم شازند در مجلس نیز در گفتگو با ایلنا گفت؛ از مساله هپکو اطلاع دارم؛ از سرنوشت هپکو و کارخانه‌های مشابه بی‌خبر نیستم؛ کارخانه‌هایی که در شرایط فعلی دچار بحران هستند. آخرین خبری که در ارتباط با هپکو در دست داریم، این است که فردی که هپکو را خریداری کرده، در مدیریت و اداره کارخانه ناتوان است؛ نباید فراموش کنیم که نبودن بازار مصرف محصولات هپکو نیز مزید بر علت شده و در حال حاضر، عملا هپکو تولید ندارد و به همین دلیل در پرداخت مطالبات کارگران درمانده است.

این نماینده مجلس در ارتباط با اعتراضات کارگران هپکو گفت: کارگران به اندازه کافی صبر و تحمل کرد‌‌ند و بدیهی ست که انتظار دارند وعده‌های مسئولان به نتیجه برسد که متاسفانه این اتفاق تا امروز رخ نداده است.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب فعالان کارگری در حالی در ایران رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضاء کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: