•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

بازداشت ۴ تن از فعالان رسانه ای در شهرضا توسط نیروهای امنیتی

0
413

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, چهار نفر از شهروندان ساکن شهرضا واقع در استان اصفهان به اتهام فعالیت در فضای رسانه ای و توهین به قاسم سلیمانی, پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی مورد تفهیم اتهام قرار گرفته و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سینا خبر; طی روزهای اخیر, چهار نفر از شهروندان ساکن شهرضا از توابع استان اصفهان, به اتهام فعالیت در فضای رسانه ای و انتشار پستهایی در شبکه های اجتماعی شخص خود به اتهام توهین به قاسم سلیمانی در محتویات منتشره از سوی این افراد پس از بازداشت از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام”, “توهین به مقدسات” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته و از وضعیت این افراد اطلاعی در دست نیست. 

براساس ادعای امیرحسین رزاززاده, دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شهرضا: ” برخی افراد در فضای مجازی اقدام به توهین به مقام شهید قاسم سلیمانی کرده و موجب ناراحتی شهروندان دیگر شدند که ۴ نفر از این افراد دستگیر شدند”.

 رزاززاده در ادامه همچنین ادعا کرد: “انتشار مطالب توهین آمیز به شخصیت شهدای جامعه مشمول عنوان های مجرمانه از قبیل “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و به لحاظ مقدس بودن جایگاه شهید حسب مورد “توهین به مقدسات” تلقی شده و به بازداشت و مجازات ختم می شود”.

سرکوب فعالان رسانه ای, ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

 “ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: