•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

احضار و بازجوئی از یک فعال مذهبی اهل سنت در اداره اطلاعات شهرستان راسک

0
582

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “مولوی عبدالملک آرامش”, فعالان مذهبی اهل سنت, ساکن شهرستان راسک از توابع استان سیستان و بلوچستان, بصورت تلفنی به اداره اطلاعات شهرستان راسک احضار و تحت بازجوئی قرار گرفت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, ساعات ۱۰ صبح امروز پنجشنبه ۴ مهر ماه ۱۳۹۸,  مولوی عبدالملک آرامش, فعال مذهبی اهل سنت و از مدرسان مدرسه منبع العلوم کوه ون، پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان راسک, مورد بازجوئی قرار گرفت. طی ماههای اخیر موجی گسترده جهت افزایش فشار بر شهروندان اهل سنت شکل گرفته است. 

بنقل از یک منبع مطلع؛ اداره اطلاعات شهرستان راسک چند روز پیش در تماسی تلفنی از “مولوی عبدالملک آرامش” مدرس منبع العلوم و “مولوی محمد یوسف سربازی” استاد حدیث و فقه این مدرسه خواسته بود که برای بازجویی به دفتر این اداره در شهرستان راسک حاضر شوند و “مولوی عبدالمالک آرامش” پس از حضور در اداره اطلاعات این شهرستان به مدت ۳ ساعت تحت بازجویی قرار گرفت. از محور بازجوئی صورت گرفته از این فعال مذهبی اهل سنت اطلاعی در دست نیست. 

احضار و بازجوئی از این فعال مذهبی اهل سنت در حالی است که طی هفته های اخیر “مولوی عبدالرئوف سعیدی” و “مولوی رشید احمد آرامش” برادر “مولوی عبدالملک” احضار و بازجویی شدند و اردیبهشت ماه سال جاری “مولوی عبدالحی آرامش” فرزند مولوی عبدالملک با دو تن از علمای حوزه علمیه کوه ون بنام های “مولوی امین مبارکی، سعید آرامش “در جاسک بازداشت شده بودند.

همچنین در تاریخ ۱۱ شهریورماه ۱۳۹۸, حافظ عطاء الله سیریازهی,  مدرس و مسئول تدارکات حوزه علمیه توسط اطلاعات سپاه ایرانشهر بازداشت شده بود و پس از ۱۳ روز با قید وثیقه ۱۰۰میلیون تومانی آزاد شد.

گفتنی است که اخیرا مقامات قضایی برای دو تن از فارغ التحصیلان این مدرسه بنام های مولوی امان الله بلوچی و حافظ مولوی عبدالرحیم کوهی حکم اعدام صادر کرده است. آنها از سال ۱۳۹۴ به اتهام “اقدامات امنیتی” در بازداشت به سر میبرند.

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.