•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

احضار و بازجوئی از برخی فعالان مدنی و رسانه ای, استان کردستان توسط اداره اطلاعات

0
574

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته و امروز, برخی از فعالان مدنی و روزنامه نگاران ساکن استان کردستان, پس از احضار به اداره اطلاعات این استان مورد بازجوئی و تهدید به بازداشت از بابت ارتباط با رسانه ها و کانالهای تلگرامی خارج از کشور قرار گرفتند. استناد اداره اطلاعات کردستان انتشار مطالب انتقادی از سوی این فعالان مدنی و روزنامه نگاران در فضای رسانه ای و کانالهای تلگرامی خارج از ایران بوده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی روزهای گذشته و امروز پنجشنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, برخی از فعالان مدنی و همچنین روزنامه نگاران ساکن استان کردستان در پی احضار تلفنی به اداره اطلاعات این استان به دلیل آنچه که درج مطالب این فعالان مدنی و روزنامه نگاران در فضای رسانه ای و کانالهای به گفته ارگانهای امنیتی ضد انقلاب بوده پس از بازجوئی تهدید به بازداشت شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ در روزهای اخیر برخی فعالان مدنی و روزنامه نگاران ساکن استان کردستان پس از آنکه بصورت تلفنی به اداره اطلاعات این استان احضار شدند در انتهای بازجوئی تهدید به بازداشت شدند.

این منبع مطلع همچنین گفت؛ این تهدید به بهانه اینکه مطالب این فعالان مدنی و رسانه ای در کانالهای به گفته بازجویان اداره اطلاعات کردستان ” مخالف جمهوری اسلامی” منتشر می شود، صورت گرفته است.  برخی سایبری های امنیتی در سنندج، سقز، مهاباد و دیگر شهرهای کردستان در محافل خود و در مکان های عمومی با انتشار شایعاتی مبنی بر اینکه این فعالان با کانالهای ضد انقلاب ارتباط دارند، در پی فضا سازی و زمینه سازی برای برخورد و بازداشت این فعالان مدنی و روزنامه نگاران در استان کردستان هستند.

اسامی فعالان مدنی و روزنامه نگار که طی روزهای اخیر پس از احضار به اداره اطلاعات کردستان, مورد بازجوئی و تهید قرار گرفتند نزد حقوق بشر در ایران محفوظ است. 

مجموعه دلایل افزایش فشارهای امنیتی بر فعالان مدنی و رسانه ای  در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان وعقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

لازم به ذکر است که صادق لاریجانی, رئیس وقت قوه قضائیه ایران در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت گفته بود هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که بازداشت گسترده این فعالان مدنی نمونه ای بارز و آشکار از سرکوب آزادی بیان و قلم و نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران میباشد.

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی استید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.