•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 14

احضار و بازجوئی از ۱ شهروند ساکن سنندج همزمان با آزادی۱ زندانی سیاسی در مریوان

0
697

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “جمال اسدی”, فعال مدنی ساکن سنندج پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان و بازجوئی پس از ساعاتی آزاد شد. همچنین “الماس رضائی” زندانی سیاسی محبوس در زندان مریوان با توجه به اتمام دوران محکومیت حبس از این زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, امروز پنجشنبه ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, “جمال اسدی”, فعال مدنی و از اعضای گروه کوهنوردی “چل چمه”  ساکن شهرستان سنندج از توابع استان کردستان پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان و طی مراحل بازجوئی آزاد شد. همچنین روز چهارشنبه ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۸, “الماس رضائی” از اهالی “روستای تنگسیر” از توابع سنندج محبوس در زندان مرویان که پیش از این به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود با توجه به اتمام دوران محکومیت حبس خود از این زندان آزاد شد. 

براساس این گزارش؛ “الماس رضائی”, فرزند براخاس و از اهالی “روستای تنگسیر” از توابع سنندج واقع در استان کردستان در اوایل تیر ماه ۱۳۹۵, از بابت اتهامات “مرتبط با احزاب کورد مخالف نظام” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و در حالی که از حق دسترسی به وکیل محروم مانده بود توسط دادگاه انقلاب سنندج به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و ۲ سال حبس تعلیقی محکوم شده بود و پس از قطعی شدن حکم صادره جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس خود به زندان مریوان منتقل شده بود. 

همچنین, “جمال اسدی” فعال مدنی و عضو گروه کوهنوردی “چل‌چمه” پیش از این و در تاریخ ۱۴ اسفندماه ۱۳۹۷, توسط نیروهای امنیتی  بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۷, بطور موقت از بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج آزاد شده بود.
جمال اسدی پیش از آن هم در تاریخ ۸ شهریور ماه ۱۳۹۷ و همچنین اسفندماه سال ۱۳۹۶ در آستانه ۸ مارس روز جهانی زن بازداشت و هر۲ بار پس از اتمام مراحل بازجویی، موقتا آزاد شده بود.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

مجموعه دلایل سرکوب فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: