•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 29

احضار زوج معلم ساکن شازند جهت اجرای حکم پرداخت جریمه نقدی بدل از حبس

0
736

“محمد کرد” و “فاطمه بهمنی”,  زوج فرهنگی ساکن شهرستان شازند واقع در اراک از توابع استان مرکزی که پیش تر از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان شازند و شعبه اول دادگاه عمومی بخش زالیان به حبس تعلیقی و پرداخت جریمه نقدی بدل از حبس محکوم شده بودند جهت اجرای حکم به دایره اجرای احکام دادگاه‌ بخش زالیان و شهرستان شازند فراخوانده شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، محمد کرد و فاطمه بهمنی,  زوج معلم و فعال صنفی فرهنگیان ساکن شهرستان شازند واقع در اراک که پیش‌تر از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام در فضای مجازی” به پرداخت دو میلیون تومان جزای نقدی بدل از ۶ ماه حبس تعزیری و  همچنین در پرونده ای دیگر توسط شعبه اول دادگاه عمومی بخش زالیان صادر شده بود این دو فعال صنفی فرهنگیان از بابت اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق درج مطالب خلاف واقع در فضای مجازی”، هر کدام به یک سال حبس تعلیقی به مدت سه سال و پرداخت جزای نقدی به مبلغ دو میلیون تومان محکوم شده بودند جهت اجرای حکم و پرداخت مجموعا ۸ میلیون تومان جریمه نقدی خود به شعب اجرای احکام دادگاه بخش زالیان و شهرستان شازند احضار شدند.

بنقل از یک منبع نزدیک به این زوج فرهنگی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: «این زوج معلم که در مقطع دبستان در شازند اراک مشغول تدریس هستند، باید تا روز پنج‌شنبه ۵ اردیبهشت‌ ۱۳۹۸ ضمن حضور در شعبه اجرای احکام دادگاه بخش زالیان حاضر شده و حداقل  تا ۴ میلیون تومان جریمه نقدی خود را پرداخت کنند».

این منبع مطلع در ادامه گفت این زوج فرهنگی در پرونده‌ای دیگر از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان شازند، هر کدام به صورت جداگانه به ۲ میلیون تومان جریمه نقدی بدل از شش ماه حبس محکوم شده‌اند که در این ارتباط نیز به شعبه اجرای احکام دادسرای عمومی انقلاب شهرستان شازند احضار شده‌اند.

محمد کرد و فاطمه بهمنی طی تحصن سراسری فرهنگیان ایران در تاریخ ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۷ در اراک  توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و پس از سپری کردن دوران بازجوئی در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه ۱۳۹۷ با تودیع قرار کفالت آزاد شده‌ بودند، به دلیل فعالیت‌های صنفی و شرکت در تحصن معلمان با دو پرونده جداگانه و با اتهام‌های “فعالیت تبلیغی علیه نظام در فضای مجازی” و “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق درج مطالب خلاف واقع در فضای مجازی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بودند. 

شعبه اول دادگاه عمومی بخش زالیان هر کدام از این دو فعال صنفی معلمان را از بابت اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق درج مطالب خلاف واقع در فضای مجازی”، به یک سال حبس تعلیقی به مدت سه سال و ۲ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم کرد.

از سوی دیگر شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان شازند، محکومیت شش ماهه حبس تعزیری هر یک از این زوج معلم اهل شازند را با اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام در فضای مجازی” به محکومیت پرداخت دو میلیون تومان جزای نقدی تبدیل کرد.

با احتساب احکام صادره فوق، فاطمه بهمنی و محمد کرد، در مجموع به دو سال حبس تعلیقی برای مدت ۳ سال و ۸ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده‌اند.

همزمان با آغاز دور دوم تحصن فرهنگیان که در تاریخ ۲۲ و ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۷ با توجه به فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران سیزده تن از فعالان صنفی فرهنگیان در شهرهای مختلف ایران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند. 

در خراسان شمالی، محمدرضا رمضان‌زاده، سعید حق پرست، علی فروتن، حمیدرضا رجایی، حسین رمضانپور از اعضای هیات مدیره‌ انجمن صنفی معلمان بازداشت شده‌اند. لازم به ذکر است محمدرضا رمضان‌زاده، دبیر انجمن صنفی معلمان استان خراسان مهرماه امسال، در جریان نخستین دور اعتصاب معلمان نیز بازداشت شده بود و چندی بعد با قید وثیقه آزاد گردید. همچنین منابع خبری از بازداشت علی کروشات و پیروز نامی از اعضای هیأت مدیره هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان خوزستان توسط ماموران اداره اطلاعات این استان خبر داده اند. همچنین ماموران امنیتی در شیراز محمدعلی زحمتکش، در شیروان، حسن جوهری و محمد رباطی و خانم واعظی و در اراک در تاریخ ۲۰ ابان ماه  نیز محمد کرد و فاطمه بهمنی نیز بازداشت شده بودند. 

همچنین این زوج معلم یک فرزند دارند که در زمان بازداشت پدر و مادرش توسط اقوام آنها نگهداری می‌شد. آنها نهایتا در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه پس از یک هفته بازداشت با تودیع قرار کفالت و تا پایان مراحل دادرسی به صورت موقت آزاد شدند.

محکومیت فاطمه بهمنی و محمد کورد به حبس و جریمه نقدی در حالی از سوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی صورت گرفته است که مقامهای عالی رتبه حکومت ایران بارها منکر سرکوب آزادی بیان و عقیده در کشور شده اند. صادق لاریجانی رئیس وقت قوه قضائیه جمهوری اسلامی در اواخر بهمن ماه سال ۱۳۹۷  و دقیقا در زمانی که این زوج  معلم منتظر دریافت حکم دادگاه خود ودند در  نشستی که با قضات و سایر مقامهای قضائی ایران داشت گفته بود در ایران هیچ فردی به صرف انتقاد تحت پیگرد قضائی و سرکوب قرار نمیگیرد که البته با توجه به این نکته که حکومت حال حاضر ایران در سفسطه و تفسیر به رای همیشه دست بالا را دارد اینگونه برخوردهای فراقانونی در آن امری عادی است. 
همچنین سرکوب آزادی بیان ناقض اصول و اسناد بین المللی از قبیل:  ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر مصوب ۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر حق افراد بر انتشار نظریات و افکار و عقاید خود بطور آزادانه و بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است. 

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: